Çıplak intiharın düşündürdükleri

Pazartesi, 2 Haziran 2014 13:53

Burcu Namlı, geçtiğimiz cumartesi günü Boğaziçi Köpsü’ne geldiği sırada bindiği otobüsten ‘midem bulanıyor’ diyerek aşağı indi ve çırılçıplak soyunup köprüden atlayarak intihar etti. 35 yaşındaki Burcu Namlı’nın kafası kazınmış ve çıplak bir halde intihar etmesi kafalarda birçok soru işareti bıraktı. Niğde Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu Burcu Namlı, 4 sene önce bankacılıktan ayrıldı. Sonrasında evde takı işleri ile uğraşmaya başladı ve yaklaşık 3.5 sene psikolojik tedavi desteği aldı.

İntiharının ardından bir dönem Yehova Şahidi olduğu öğrenilen Burcu Namlı’nın annesi Emine Namlı, ‘kızımın ölümünü tarikattan değil, hastalıktan’ açıklamasında bulundu.

 

“Teşkilattan ayrılmak girmek kadar zordur”

Yehova Şahitleri’nin gizemli bir yapıya sahip olması ve kısıtlıya bilgiler yer almasından dolayı Türkiye’de bu konunun uzmanlarından Dokuz Eylül Üniversitesi Dinler Tarihi Anabilim dalı Başkanı Hakkı Şah Yasdıman konu hakkında Dipnot Tablet’e özel açıklamalarda bulundu:

Yehova Şahitleri, Protestan akımın bir alt grubudur. Kendilerini ne Hristiyan ne de Yahudi olarak tanımlarlar. Hristiyan inancını farklı bir şekilde yorumladıkları ve Mukaddes Kitab’ı farklı bir şekilde tercüme etikleri için Hristiyan dünyası bu teşkilata çok tepkilidir.

Yehova’nın Şahidi olmak çok zordur. Uzun ve yorucu bir süreç geçirilir. Yehova’nın Şahitliğine geçiş için gerekli kitaplar okunur, sorulara hazırlanılır. Sonrasıda “ihtiyarlar” tarafından imtihan edilirler. Yehova Şahidi olmak ne kadar zorsa ayrılmak da bir o kadar güçtür. Ayrılma süreci ‘müşareket kesme’ olarak adlandırılır. Eğer bir kişi şahitlikten ayırılırsa diğer kişiler ayrılanlarla ilişki kuramaz, akrabalık yapamaz ve iletişim kurmazlar. Çünkü Yehova Şahitleri ölüm sonrası inanca sahiptirler. Bu inanca göre ölümden sonra sadece Yehova Şahitleri hayata devam edeceklerdir. Diğerleri toprak olmaya mahkumlardır.

Şahitlikten ayrılan biri etrafından ciddi anlamda manevi baskı görür. Buna karşın Yehova Şahitleri ‘intihara’ asla sıcak bakmazlar. Geçtiğimiz hafta yaşanılan olay münferit bir olay olarak nitelendirmek gerekir. Bir kişi üzerinden tüm teşkilatı zan altından bırakmak doğru olmayacaktır.

 

“Bu inançtan ayrılmak sizi intihara sürükleyebilir”

Burcu Namlı’nın iki sene süresince Yehova Şahidi olmasını ve bazı kesimlerce intihara sürüklenme nedeni olarak görülmesini Dinler Tarihi ve Siyaset Tarihçisi Lütfi Özşahin şöyle değerlendiriyor:

Yehova Şahitleri’nin kurucusu Charles Russel bu inancı kurduktan sonra ABD’de sahtekarlıktan ve daha sonra eşinin şikayeti üzerine üvey kızına tecavüzden yargılanmış biri. Bu inanç Hristiyanlıktan tamamen farklı bir inançtır. Daha çok Yahudi kökenli insanlardan oluşuyorlar. Baba- Oğul- Kutsal ruh başta olmak üzere birçok Hristiyan değerini reddettikleri için diğer Hristiyan inançları tarafından ‘sapkın’ olarak nitelendiriyorlar. Bu inancın çok katı kuralları vardır. İnananlar sorgusuz olamk kaydıyla bu kurallara uymak zorundadır. Bu inanca mensup olup daha sonra ayrılanlar, diğerleri tarafından kişiyi intihara kadar sürükleyebilecek bir baskı görebilir. Psikolojik baskı görürler ve sizi günahkar olarak nitelendirirler. Çıplaklıkla inancın direk bir bağlantısı yoktur. Fakat çıplaklık, samimiyeti, günahsızlığı ve teslimiye gösterir.

 

Kim bu Yehova Şahitleri?

Burcu’nun annesinin Yehova Şahidi olduğu ve Burcu’nun bir süre bu inanışı kabul ettiği ortaya çıkması üzerine gözler Yehova Şahitliği’ne çevrildi. Peki Yehova Şahitleri kimlerdir ve neye inanırlar?

 

Yehova Şahitleri neye inanır?

Yehova’nın Şahitleri, Yaratıcı olarak Yehova’ya inanırlar. Şahit ise bildiği gerçekleri anlatan kişiye denir. Yehova’nın Şahitleri, Hıristiyan olsalar da Katolik, Protestan ve Ortodoks mezhepleriyle ilgileri yoktur. Üçlüğe (Baba-Oğul-Kutsal Ruh) inanmazlar. Gerçek dini bugünkü Hıristiyan aleminin değil, İ.S. 1. yüzyıldaki Hıristiyanların uyguladığına inanır ve buna bağlı kalırlar. Kitab-ı Mukaddes’in oryantalistik özelliğine inanırlar. Ahiret inançları kuvvetlidir. Tanrı tek olduğundan gerçek dinin tek olduğuna, bunun hangi din olduğunun ise Kitab-ı Mukaddes’te (Tevrat, Zebur, İncil) belirtildiğine inanırlar

 

Yehova Şahitleri’nin özellikleri nelerdir?

Baba- Oğul- Kutsal ruh üçlemesine inanmazlar. İnanç olarak sigara içmezler, silah tutmaya ve öldürmeye karşıdırlar. Bu sebeple askerlik yapmazlar, savaşa katılmazlar. Türkiye’de vicdani red hareketinin içinde yer alıyorlar. Siyasete karışmazlar ve kan nakli yaptırmazlar. Cehennem kavramına inanmazlar. Dirilişe ve dirilişten sonra dünyanın iyiler için sonsuz cennete dönüşeceğine inanırlar.

 

Türkiye’de ne kadar Yehova Şahidi var?

Türkiye’de yaklaşık olarak 2300 kişi bu inanca sahip. Dünyada ise toplamda 8 milyona yakın kişi bu teşkilata üye bulunuyor. Yehova’nın Şahitleri bir tarikat olmayıp, Yargıtay’ın 1986 yılında aldığı bir karara göre Hristiyanlıktan ayrı bir din olarak kabul edilmiştir. Bu kararla Anayasa güvencesi altına alınmışlardır.

 

Neden haç kullanmazlar?

Yehova Şahitleri ibadetlerinde haç kullanmazlar. Bunun bir nedeni Kutsal Kitap’ta İsa’nın haç üzerinde değil, basit bir direk üzerinde öldüğünün belirtilmesidir. Putperetlikten kaçınmak için de ibadet ederken haç kullanmanın yanlış olduğunu düşünürler.

 

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play