Çinli metreslerin ortaya döktüğü gerçek

Çarşamba, 7 Ağustos 2013 13:31

fft64_mf1584550 (1)Çin Halk Cumhuriyeti ’nde Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkedeki yolsuzlukları bitirme sözü verdiyse de internet üzerindeki bir grup muhbir yeni bir problemi ortaya çıkardı: Evlilik vaadiyle kandırılan kadınlar. Son kurban ise 26 yaşındaki Ji Yingnan…

Yingnan, geçen yılın sonunda Pekin’de Komünist Parti’nin önemli ve güçlü görevlilerinden biri olan nişanlısının evli ve bir çocuğu olduğunu öğrendi.

Yingnan, internet üzerinden geçen haftalarda paylaştığı fotoğraflarla kendi halinde ve iddiasız yaşam tarzına rağmen oldukça savurgan biçimde para harcayabilen ve lüks alışverişler yapabilen Çinli hükümet görevlisinin hayatına yeni bir pencere açtı. Gizlendiği evinde The Independent’a konuşan genç kadın “Birini bu kadar sevebileceğimi hiç düşünmezdim. Benimle dört yıl geçiren âşık olduğum kişinin bir gün düşmanım olabileceğini de… Bir ilişkide bu tecrübeyi yaşamak çok korkunç” dedi.

Komünist Parti yetkililerinin dokunulmaz sayıldığı onca yılın ardından kişisel zaafları internet üzerinden yayımlanmaya başladı. Devlet sansürle haberlerin yayılmasını engellemeye çalışsa da genellikle partinin alt tabakalarında ortaya çıkan seks skandallarına adı karışan görevliler partinin önde gelenleri tarafından görevi kötüye kullanma suçunun yok edilmeye çalışıldığını göstermek için birer birer partiden uzaklaştırılıyordu. Güçlü bir parti görevlisi olan Liu Tienan’ın eski metresi bir gazeteciye Liu’nun bankaları 200 milyon dolar dolandırıldığını açıklamasının ardından işini kaybetti. Geçen yıl Chongqing bölgesi görevlisi Lei Zhengfu’yla bir kadının seks görüntülerini içeren videonun internete sızması sonucu Zhengfu istifaya zorlandı.

Ülkedeki politik skandallar metresler çevresinde yoğunlaştığı için partinin resmi gazetesi mayıs ayında ülkenin eksi sevgililerin açıklamalarına güvenmediğini söyleyen bir makale hazırladı. People’s Daily’de yayımlanan makalede “Yolsuzlukla mücadele departmanının metreslerden daha kötü çalıştığı söyleniyor. Tabi ki bu bir şaka, asıl soru şu: Yolsuzlukla mücadelede kime güvenilmelidir?” deniyor.

Bu soru kaçınılmaz olarak devlet başkanı Jinping’in üzerine yeni bir sorumluluk yükledi. Jinping, mart ayında yolsuzluk yapan görevlileri güçlü bir şekilde sistemin içinden çekip çıkaracağını söylemişti.