Cinayet zanlısı yalnız değil miydi?

Çarşamba, 20 Şubat 2013 12:53

130220-sierra.hlargeSarai Sierra cinayetiyle ilgili yürütülen soruşturmada, cinayetin 2 veya 3 kişi tarafından işlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

İstanbul’da kaybolduktan sonra Cankurtaran’daki sur dehlizinde cesedi bulunan ABD’li turist Sarai Sierra’nın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada cinayetin bir numaralı zanlısı olarak aranan Z.T. bugüne kadar yakalanamadı.

Son olarak Karabük’te ailesinin yanına giden ve iki gün kaldıktan sonra ”Ben Hatay’a gidiyorum” diyerek ortadan kaybolan Z.T.’yi yakalamak için Türkiye çapında yapılan çalışmalarda şüphelinin izine henüz rastlanılamadı.

DNA İNCELEMESİNDE BENZERLİK
Kağıt toplayıcılığı yaptığı belirtilen bir numaralı zanlı Z.T.’yi yakalamanın uzun sürebileceği belirtilirken, zanlının kardeşinden alınan örneklerin yapılan DNA incelemesinde, Sarai Sierra’dan alınan örneklerle benzerlik gösterdiği öğrenildi. Ancak kesin sonucun, Z.T.’nin yakalanmasının ardından ondan alınacak kan örneklerinin incelemesiyle ortaya çıkacağı öğrenildi.

Bir numaralı zanlı Z.T.’nin, Karabük’te 2 gün saklandığı ağabeyinin evinde geniş çaplı inceleme yapıldığı, zanlıdan DNA izi bulabilmek için yattığı yatak, kullandığı bardak, tabak, çatal, bıçak, ayakkabı çekeceği gibi eşyalar üzerinde inceleme yapıldığı belirtildi.

Alınan örneklerin incelemesinin, Polis Kriminal Laboratuvarı’nda sürdüğü henüz resmi bir raporun çıkmadığı bildirildi.

KATİL ZANLISININ İZİNE RASTLANAMIYOR
Amerikalı Sarai Sierra’nın 2 Şubat’ta Sarayburnu’nda surların dibinde cesedinin bulunmasından birkaç gün sonra cinayet şüphelisi olarak aranan Z.T.’nin önce memleketi Karabük’e, oradan da Hatay’a gittiğine ilişkin elde edilen bilgiler sonrası Hatay’da sürdürülen aramalarda henüz sonuca ulaşılamadı.

Emniyet yetkilileri, tüm ilçelerde ve sınır kapılarında bu konuda titiz bir inceleme yapıldığını, ancak “Bir emareye rastlanmadığını” söylerken, tüm birimlerin bu konuda dikkatli olduğunu belirtti.

CİNAYETİ 2 VEYA 3 KİŞİ İŞLEMİŞ OLABİLİR
Öte yandan olayı soruşturan dedektifler olayın meydana geliş şekli, saati ve cesedin cinayetten sonra taşındığı yer dikkate alındığında olaya en az 2 veya 3 kişinin katılmış olabileceğini belirtti.

Olaydan sonra yapılan soruşturmada daha önce o bölgede yaşayan ve ancak olaydan sonra ortadan kaybolan ve halen araması devam eden 8 kişinin cinayetle ilgilerinin olabileceği kaydedildi.

Yetkililer bu kişilerden bazılarının ceset taşımaya yardım etmiş olabileceğini bazılarının ise olaya tanık oldukları için ortadan kaybolmuş olabileceği belirtti.

Bu nedenle aralarında cinayetin baş zanlısı Z.T. ve 8 kişinin yakalanması için çalışmaların aralıksız sürdüğü bildirildi.

KATİLİN İZİ SARAI’NİN TIRNAĞINDA MI?
Polis bu kişilere ulaşıldığında kan örneklerinin alınarak DNA profillerinin çıkarılacağını belirttiler. Alınan bu örneklerin Sarai Sierra’nın tırnaklarının arasından ve gömleğinden alınan ve bir erkeğe ait olduğu ortaya çıkan kan lekesinden el edilen verilerle karşılaştırılacağı öğrenildi. Bu sayede cinayeti işleyen, cesedin taşınması yardım etmiş olabilecek kişilerin ortaya çıkarılacağı belirtildi.

ZANLININ SURİYE’YE KAÇMA İHTİMALİ
Cankurtaran sahilinde cesedi bulunan Sarai Sierra cinayetiyle ilgili yapılan soruşturmada polisin bir numaralı zanlı olarak aradığı Z.T.’yi yakalamak için Hatay’da operasyonlar yapılıyor.

Operasyonlar, şüpheli Z.T.’nin ailesine gideceğini söylediği Hatay’da yoğunlaştırıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı özel bir ekibin gerçekleştirdiği Hatay Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin de destek verdiği operasyonlarda bölgede adeta bir insan avı başlatıldı. Z.T.’nin resimleri bölgede görevli polislere dağıtıldı.

Öte yandan cinayetin baş şüphelisi Z.T.’nin Hatay’dan Suriye’ye geçmeye çalıştığı da iddia edildi. Bu nedenle kaçışı engellemek için operasyonlara hız verildiği bildirildi.

CIA PEŞİNDE İDDİASI
Türk polisinin CIA ajanlarına zanlı Z.T.’nin kimlik bilgileri ile fotoğrafını gönderdiği ve Suriye’de görev yapan CIA ajanlarının da, Sierra’nın katili olduğu öne sürülen Z.T.’yi aradığı öne sürüldü.

100 POLİS GÖREVDE
Sarai Sierra cinayetinin bir numaralı zanlısı olarak aranan Z.T.’yi yakalamak için bölgede yaklaşık 100 polisin görev yaptığı öğrenildi. Zanlının resimleri tüm sınır kapılarına dağıtıldı.

Sınır kapılarına yazılan yazıda Z.T.’nin başka bir kimlikle yurt dışına çıkmaya çalışılabileceği bu nedenle dikkatli olunması konusunda uyarı bulunuyor.