CHP’ye seçim öncesi tavsiyeler!

Pazartesi, 1 Ekim 2012 08:48

Kongreler atlatıldı. Tüm kadro liderin istediği ölçüde yenilendi. Partilileşme tamamlanmış oldu. Ancak üç zorlu seçim yaklaşırken, CHP ‘de bir durağanlık, ikinciliği benimsemişlik olduğu izlenimi yok mu?

Max Weber siyasi partileri, kârlarını maksimuma çıkarmayı amaçlayan şirketlere benzetir. Weber’in kemikleri sızlasın: CHP’nin yapısal anlamda şirketleşmesi, şirket dinamizmine kavuşması gerekir. Şirketleşmek çeşitli gereksinimleri de beraberinde getirecektir.

1. Kurumsal bir şirket, profesyonel davranmak zorundadır. Gelenekçi yapıdan kurtulunmalıdır.

2. Şirketler faydacı (ahlaklı, meşru biçimde) olmak zorundadır. Her türlü meşru aracı fayda sağlamak için kullanabilirler. Önemli olan amacı gerçekleştirmekte en verimli ve en etkili yolu bulabilmektir.

3. En önemlisi şirketler, müşterileriyle ilişkilerini sağlamlaştırmak zorundadır. Bunu başarmak için iki yol kullanırlar: Birincisi, ihtiyaca yönelik ürün sunarlar. İkincisi, ürettikleri malın ihtiyacı karşıladığını anlatırlar. Bunun için en etkili yol reklamdır.

• Siyasette reklamın karşılığı propagandadır. Siyasette başarılı olabilmenin belki de tek yolu, etkili propaganda yapabilmektir. CHP’nin yöntemini geliştirmesi gerekir.

# “Herkes için CHP” popülist bir slogan. Herkesin siyasal partiden beklentisi farklıdır. “Senin için CHP” bire bir bağ kurar.

#”Hükümet yolsuzluk yapıyor.” başa çıkılamayacak kadar iddialı bir söylem.“Günlük yaşantınızda yolsuzlukla karşılaşıyor musunuz” diye sorarsanız, kişi argümanını kendisi bulacaktır.

#Biz dine karşı değiliz, dindar üyelerimiz de var” diyerek insanları inandıramazsınız. “CHP Dinsiz Partidir” algısının kökenine inip yüzleşmeniz gerekir.

#”Hükümet gündemi değiştiriyor” diye şikayet etmemelisiniz, gündem değişse de, çözülmemiş sorunları dile getirmeye devam etmelisiniz. Sürekli tekrar, propagandanın etkisini artırır. Aksi taktirde yapılmış eleştirinin temelsiz olduğu düşünülecektir.

#”Sosyal Demokrat Partiyiz”: teknokrat bir yaklaşımdır. Sosyal demokrasinin anlamını bilenler sizi tanıyabilir. Herkes için var olduğunu iddia eden partinin, herkesin anlayacağı biçimde kendisini tanıtması gerekir. Sosyal Demokrasi anlatılmalıdır.

#Başarılı bir şirket sadece alışverişin kazandırdığı maddi değer ile büyümez. Sürekli alışveriş, marka ile müşterinin arasında organik bağ kurabilir. Siyasal şirket olarak ele aldığımızda, toplum ile bağ kurmak için partinin ürünleri satılabilir. CHP amblemli bardak, saat, kalem, araç çıkartmaları.. gibi ürünler satılarak hem maddi kaynak elde edilebilir hem de reklamınızı yapabilirsiniz.

#Gündelik çıkışlar unutulur, ancak deklarasyonlar unutulmaz. Hiç olmadığı kadar rasyonel (akılcı) olan, hiç olmadığı kadar iddialı prensipleri içeren bir deklarasyon yayınlanabilir. Kolay unutulmayacaktır.

#CHP’nin en önemli ihtiyacı siyasal rüzgar ve kitlesel uyanıştır. Bu amaca hizmet edecek en önemli enstrüman yerel örgüttür. Önümüzdeki günlerde Sol’da bir birleşme öngörülebilir. Aktif ve dinamik Sol örgütlerle işbirliği yapıldığında, kılcal damarlara ulaşmada, onların tecrübelerinden yararlanılabilir.

1977 deki genel seçimlerde Bülent Ecevit’in %41 oy aldığını anlatan sol görüşlü bir hocamın, “Kapı kapı dolaştık ve sıkılmadan anlattık” sözlerini hatırlıyorum…

Başarıya ulaşmak için iki seçenek var: ya amaçlara uygun araçlar edinmeli ya da elindeki araçları amacına uygun hale getirmeli.

Mehmet Doğan

Twitter: DGNMEhmet

Tags