CHP’li Vekil Meclis’te tütün sardı

Cuma, 24 Mayıs 2013 12:02

aslanoglu_2005TBMM Genel Kurulu’nda sabahın erken saatlerine kadar süren alkollü içki satış, tanıtım ve reklamlarına kısıtlamalar getiren maddelerin de bulunduğu torba yasanın görüşmeleri sert tartışma ve kavgalara sahne oldu. Görüşmeler sırasında CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, yere oturdu. Tütün ürünlerindeki kısıtlamalar konusunda söz alan Aslanoğlu, sarma tütün içenleri tarif ederken yere oturarak, “Bu tütün böyle sarılır” diyerek el hareketleriyle de anlatmaya çalıştı. Aslanoğlu, tütün üreticisinin bu yasayla sıkıntı yaşayacağını söyledi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’ün, 18 saattir kurallara aykırı şekilde çalıştıklarını savunarak Ak Parti Miletvekillerine, “Böyle kepazelik olmaz. Ne konuştuğunuzu, ne yasayı biliyorsunuz. Hiç bir önergeyi bilmeden elinizi indirip kaldırarak oylamalara katılıyor, kendinizi milletvekili zannediyorsunuz. Siyaset kurumu ahlaka dayanır. Ama sizde yok” sözleri üzerine Genel Kurul’da kavga çıktı.

AK Parti sıralarından kürsüye doğru koşan vekilleri arkadaşları sakinleştirmeye çalıştı. Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’un görüşmelere kısa süre ara verdiği tartışma sırasında CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de iktidar milletvekillerinin kendisini tekmelediğini iddia etti. Tekrar başlayan Genel Kurul’da ise CHP’li vekiller görüşmelerin bu şekilde süremeyeceğini belirterek salonu terk etti.