CHP’den şartlı, MHP’den koşulsuz destek

Cuma, 12 Temmuz 2013 15:14

tbmmBaşbakan Erdoğan’ın “Uzlaşılan 48 maddeyi birlikte geçirelim” önerisine, CHP’den “başkanlık sistemi teklifini geri çekin” şartı, MHP’den ise koşulsuz destek açıklaması geldi.

Başbakan Erdoğan’ın, yeni anayasa çalışmaları konusunda muhalefete, ”Uzlaşmaya varılan 48 maddeyi birlikte meclisten geçirelim” önerisine CHP lideri ”şartlı evet” dedi. Kılıçdaroğlu, “Uzlaşma Komisyonu isterse olur” cevabını verdi.

Milliyet Gazetesi’nden Fikret Bila’ya konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, ”eğer Anayasa Uzlaşma Komisyonu, bize 48 madde yeter veya 65 madde yeter, bunları yasalaştıralım diye oybirliğiyle bir karar verirse, bizim buna itirazımız olmaz” görüşünü açıkladı.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın, “Başkanlık teklifini çeksinler diyor, samimi olduğunu bilsem, oturur konuşurum” sözlerine de cevap verdi.

CHP lideri, Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarının başkanlık sistemi teklifi yüzünden tıkandığını, 40 maddenin görüşülmediğini söyledi.

”Başkanlık sistemi teklifini geri çeksinler, o zaman CHP’nin samimiyetini görürler. Bu teklifi çekerlerse en az 40 madde daha görüşülür ve uzlaşma sağlanan madde sayısı da hızla artar” mesajını verdi.

MHP’den koşulsuz destek

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır ise yaptığı açıklama ile “Milliyetçi Hareket Partisi, yeni anayasa için üzerinde uzlaşılan 48 maddeye koşulsuz destek verecektir” dedi.