CHP TBMM Grubu seçim için toplandı

Çarşamba, 26 Haziran 2013 14:00

chp-tbmm-grup-toplantisi-22-4631550_364_oCHP TBMM Grubu, Meclis yönetimini belirlemek üzere toplandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında basına kapalı yapılan toplantıda, 3 Grup Başkanvekili, 9 Grup Yönetim Kurulu üyesi, 7 Grup Disiplin Kurulu üyesi ve 2 Grup Denetçisi belirleniyor. Ayrıca, Başkanlık Divanı’nda CHP’ye düşen 1 Meclis Başkanvekilliği, 2 TBMM Katip Üyeliği ve 1 TBMM İdare Amiri adaylığı için de seçim yapılıyor.

Grup Başkanvekilliği için 10 aday yarışıyor. Mevcut grup başkanvekilleri Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin yanı sıra Konya Milletvekili Atilla Kart, Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Sinop Milletvekili Engin Altay, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Grup Başkanvekilliğine adaylığını koydu.

Grupta, TBMM Başkanlık Divanı üyelikleri için de aday seçimleri yapılıyor. Milletvekilleri, TBMM Başkanvekilliği için İzmir Milletvekilleri Güldal Mumcu ve Erdal Aksünger, Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Tunceli Milletvekili Kamer Genç arasında tercihini yapacak.

TBMM Katip Üyelikleri için ise Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Adana Milletvekili Ali Demirçalı ve Erzincan Milletvekili Muharrem Işık yarışıyor.

İdare Amirliği için ise halen bu görevi sürdüren Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir tek aday olarak yer alıyor.

Bu görevlere seçilebilmek için ilk turda milletvekili sayısının salt çoğunluğu olan 68 oy almak gerekiyor. Bu sayının bulunmaması halinde seçim turları devam edecek.

 

Tags