CHP: Kabataş’taki başörtü saldırısının takipçisi olacağız

Pazartesi, 17 Haziran 2013 15:17

umut_oran_2CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Kabataş İskelesi’nde bir kadının bebeği ile saldırıya uğraması olayının takipçisi olacaklarını açıkladı.

Oran, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Haziran 2013 tarihinde başörtülü bir vatandaşın Kabataş İskelesinde kimliği henüz tespit edilemeyen şahıslarca saldırıya uğradığı iddialarının basında yer aldığını hatırlattı.

Olayın tüm boyutlarıyla ortaya çıkması için girişimlerde bulunduklarını belirten Oran, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında İçişleri Bakanlığı ile İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptığını aktardı.

“Şayet böyle bir olay yaşanmışsa, CHP olarak bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve bu olayın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı şimdiden belirtmek istiyorum. Biz asla böyle bir ayrımcılığı, böyle bir saldırıyı kabul edemeyiz” değerlendirmesinde bulunan Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim Gezi Parkı odaklı olaylara yaklaşımını eleştirdi.

Oran, açıklamasında şunları kaydetti:

“Başbakanların görevleri arasında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek değil, halk arasında barışı ve huzuru sağlamak vardır. Türkiye büyük bir devlettir, milletimiz sabırlı, dirayetli ve metanetlidir. Bugünleri de atlatacağız. Eski siyasetin temsilcisi olan parti devleti anlayışı ve baskı rejimi yavaş yavaş çökmektedir. Halkımız özgürlük ve demokrasi istemektedir ve bu konuda kararlıdır. Kimsenin şüphesi olmasın, bu eski siyaset anlayışı ve baskı rejimi mutlaka çökecek, yerine yeni, güçlü, özgürlükçü ve demokratik bir Türkiye kurulacaktır.”

KAYNAK:AA