Charlie Sheen Hiç Değişmiyor Ama AIDS Çok Değişti

Cumartesi, 21 Kasım 2015 12:32

İldem Wilson

ABD’li ünlü aktör Charlie Sheen geçen hafta katıldığı bir TV programında tüm cesaretini toplayıp HIV virüsü taşıdığını açıkladı. Programı izleyen ya da haberi duyanlar sosyal medyada Charlie Sheen’e jet hızıyla AIDS teşhisini koyup, yorum yapmaya koyuldular. Çünkü onlara göre HIV taşımak demek AIDS olmak ve pek yakında ölecek olmak demekti. Ayrıca AIDS hastalığını genelevlere düşkünlüğü ile tanınan Charlie Sheen kapmayacaktı da kim kapacaktı. Charlie Sheen halen ele avuca sığmaz yaramaz bir adam ama AIDS artık eski AIDS değil. Doktorunun da açıkladığı üzere Sheen, AIDS hastası değil ve hayatının geri kalan kısmını sağlıklı bir adam olarak geçirme şansı da devam ediyor.

Ünlü aktör Martin Sheen’in oğlu Charlie, kariyerinin başından beri hep şok edici olayların baş kahramanı oldu. Sheen güçlü oyunculuğunun yanında uyuşturucu problemi ve çarpık ilişkileri ile de tanındı. 2011 yılında patlak veren olaylar serisini ise kimse tam olarak açıklayamadı. Sheen bundan 4 yıl önce başarılı TV dizisi Two and a Half Man’ın yapımcısı Chuck Lorre ile ilgili ağıza alınmayacak hakaretlerle dolu bir video yayınlamıştı. Bunun üzerine CBS kanalı Sheen’i diziden kovmuştu. Sheen’in uyuşturucunun etkisi ile yaptığını söylediği bu inanılmaz davranışı kariyerine mal olacak derken, karizmatik oyuncu Anger Management adlı TV dizisi ile popülerliğini sürdürmeye devam etti.

Charlie Sheen cephesinde tam da her şey yoluna girdi derken olay adam geçen hafta HIV virüsü taşıdığını açıkladı. Amerikan televizyonlarının ünlü show programı Today’e konuşan Sheen, yaklaşık 4 yıldır HIV virüsü taşıdığını bildiğini ancak bu gerçeği saklamaya çalıştığını anlattı. Sheen, HIV virüsü taşıdığını öğrenen dostlarının kendisine şantaj yaptığını ve bu şantajlar nedeni ile milyonlarca dolar sus payı verdiğini de itiraf etti. Charlie Sheen’in bu dürüst açıklamalarını dinlerken ünlü aktöre üzülmeden edemiyorsunuz. Her ne kadar HIV taşıdığını 4 yıl boyunca ilişkiye girdiği insanlardan saklamış da olsa, HIV virüsü ve AIDS ile ilgili korkunç önyargılar ve dışlayıcılık düşünüldüğünde Sheen’i bunun için suçlamak zor.

Bilindiği gibi, ya da çoktan bilinmesi gerektiği gibi, HIV virüsü taşıyor olmak, AIDS hastası olmak anlamına gelmiyor. Charlie Sheen de, doktorunun açıklamalarına göre AIDS hastası değil ama HIV virüsü taşıyor ve tedavisi de sürüyor. AIDS ve HIV kelimeleri belleğimizde ölüme mahkumiyet ile eş anlamlı hale gelmiş ama bilimsel gerçekler artık bundan çok farklı. 2015 yılında HIV/AIDS artık neredeyse tamamen tedavi edilebilir bir hastalık haline gelmek üzere.

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 244. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play