Charlie Hebdo saldırısının zanlılarına kuşatma

Cuma, 9 Ocak 2015 13:25

Charlie Hebdo mizah dergisine yönelik saldırının zanlıları Kouachi kardeşler olduğu düşünülen kişileri kuşatmaya alındığı Fransa’nın kuzeyindeki Dammartin-en-Goele kasabasında büyük bir güvenlik operasyonu yapılıyor.

Polis iki kardeşin küçük bir matbaaya girdiklerini ve en az bir kişiyi rehine aldıklarını söylüyor. Operasyonu izleyen BBC muhabiri Fransız medyasında polisin şüphelilerle temas kurduğu, şüphelilerin ise “şehadete hazırız” dedikleri yolunda haberlerin yer aldığını aktarıyor.

Bölgede yaşayan halktan evlerinden çıkmamaları ve ışıklarını yakmamaları istendi. Kasabanın üzerinde çok sayıda helikopterin gezdiği görülüyor.

Dammartin-en-Goele sakinlerinden Lyece Imshal BBC’ye “Sokaklar polis dolu. Bütün yollar kesilmiş durumda. Bize evde kalmamızı, dışarı çıkmamamızı söylediler. Herşey bir savaş filmini andırıyor. Her tarafta helikopterler var” dedi.

Çatışma yaşandı

Şüphelilerin günün daha erken saatlerinde bir araba çaldıktan sonra Paris’in kuzeyindeki ‘National 2′ otoyolunda polis takibine yakalandıkları ve çatışma çıktığı bildirilmişti.

Paris’in kuzeyindeki Charles de Gaulle uluslararası havaalanının kuzey pistinin hava trafiğine kapatıldığı ve bazı uçuşların başka alanlara yönlendirildiği haber verildi.

Kapatmanın gerekçesi açıklanmadı ancak havaalanı, olayın yaşandığı Dammartin-en-Goele kasabası Paris’in 53 kilometre kuzeyinde ve Charles de Gaulle uluslararası havaalanına 12 km mesafede bulunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Tags