“Cezalandırma olacaksa bunu ABD yapacak” Arınç Obama’nın ‘Suriye’ konuşmasını yorumladı

Salı, 3 Eylül 2013 08:41

bulent_arinc_8274Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Suriye’ye yönelik bir cezalandırma olacaksa bunu ABD yapacak” dedi.

Suriye’nin Türkiye ‘ye yönelik saldırıda bulunabileceği ihtimalinin hatırlatılması üzerine ise Arınç, “Halkımız müsterih olsun. Hükümet ve Silahlı Kuvvetler tüm tedbirleri aldı” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç, Avrupa Birliği ‘yle ilişkiler konusunda Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın açıklamalarının görüşüldüğünü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da 2023 yılına kadar Türkiye’nin kendi uçağı ve uydusunu yapabilmesi konusuna sunum yaptığını söyledi.

Suriye, Mısır ve bölgeyi ilgilendiren konuların da görüşüldüğünü belirten Arınç, özellikle 21 Ağustos’ta Şam yakınlarında yapılan kimyasal silahlı saldırıya ilişkin konuların değerlendirildiğini vurguladı. Mısır’da son yaşanan gelişmelerle ilgili de sunum yapıldığını anlatan Arınç, “Gariptir, Mısır’da olaylar başladığında Suriye’deki gelişmeler biraz perde arkasında kalmıştı, şimdi Suriye’deki gelişmeler Mısır’daki olumsuz gelişmelerin üzerini örtecek noktaya ulaştı” diye konuştu,

Arınç, iki konunun da önemli olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin kendisini doğrudan ilgilendiren bu gelişmelere karşı her an teyakkuz içerisinde çalışma yürüttüğünü söyledi.

ERDOĞAN RUSYA YOLCUSU

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın, G-20 zirvesine katılmak üzere çarşamba günü Rusya’ya, daha sonra 2020 Olimpiyatları’nın yapılacağı kentin açıklanacağı Arjantin’e gideceğini aktardı.

OBAMA’NIN KANAATİ KESİN

Arınç, Suriye’ye ilişkin bir soru üzerine, Erdoğan’ın, hem ABD Başkanı Obama hem de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bu konuyu görüşmeyi planladığını bildirdi.

Söz konusu kimyasal saldırıyı gerçekleştiren tümen ve başındaki komutan ile kimler tarafından ne maksatla yapıldığının bilindiğini vurgulayan Arınç, “Bunu Sayın Obama da biliyor, bizler de biliyoruz, bilmesi gereken herkes de biliyor” ifadesini kullandı.

BM heyetine inceleme için kısa sürede izin verilmesi durumunda delillerin daha rahat elde edilebileceğini belirten Arınç, “(Evet, bunu onlar yapmıştır) diyebileceği noktayı biz bugün heyetin açıklamalarıyla öğrenmiş olacaktık. Daha sonra yapılanlarda da çok kati delillerle bunu rejim yanlısı güçler tarafından kendi halkına karşı işlenmiş bir cinayet olduğu bizce biliniyor. Sanıyorum bu günlerde de bu açıklamaları yapacak. Kaldı ki Obama, konuşmasında bu konuda kesin kanaata vardığını ifade etmişti” değerlendirmesinde bulundu.

“Böyle bir cinayete karşı Suriye’deki mevcut rejimin cezalandırılması amacıyla, insanlık adına bir hareket yapılması gerekli” diyen Arınç, BM Güvenlik Konseyi’nde 5 daimi üyenin de oydaşlığıyla bir karar alınabilmesi halinde bunun yürütülebileceğini ancak Rusya ve Çin’in vetosu nedeniyle Konseyden karar çıkmadığını anımsattı ve bundan sonra da çıkacağa benzemediğini ifade etti. Arınç, hem NATO ülkelerinin hem de “Gönüllüler Koalisyonu”nun da bir yaptırım uygulamasına hazır olmadığının görüldüğünü söyledi.

CEZALANDIRMA OLACAKSA BUNU ABD YAPACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Obama’nın Suriye ile ilgili konuşmasının önemine işaret eden Arınç, “Bir yaptırım veya bir müdahale veya bir cezalandırma olacaksa Esad rejimine karşı, kimyasal silah kullananlara kaşı, bunu ABD yapacak gibi görünüyor” dedi.

ABD’de Kongre ve Senato’da Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında görüş farklılıkları olduğuna dikkati çeken Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent anlatan Arınç, Obama’nın büyük bir cesaretle olumsuz bir oy farkına rağmen Kongreden müdahale kararını geçirebileceğini düşündüğünü vurguladı. Arınç, konuya ilişkin ABD Kongresi için 9 Eylül tarihinin önemli olduğunu kaydetti.