Ceyda Karan: Dışişleri yetkilisi Suriye tapesinin dış istihbarat işi olduğunu söyledi

Cumartesi, 12 Nisan 2014 16:00


Canlı Gaste – Stüdyo konuğu Ceyda Karan paylaşan: artibirtv

Chatham House kuralları (açıklama yapan kişinin isminin ve görevinin belirtilmediği açıklamalar) çerçevesinde Ankara’da 10 gazeteciye özel bir brifing verildi. O brifinge katılan gazetecilerden biri de Ceyda Karan’dı. Karan orada açıklanan bilgilerin bir kısmını Artıbirtv’de Can Dündar’ın sunduğu Canlı Gaste programında anlattı. Dışişleri’nde yapılan Suriye toplantısının dinlenmesi ve sızdırılmasına dair açıklama yapıldığını belirten Karan Dışişleri yetkililerinin bu olaydan dış istihbarat servislerini sorumlu tuttuklarını söyledi. Canlı yayında konuşan Ceyda Karan şunları söyledi:

Dış istihbarat olduğunu söylüyorlar. Benim kendi tahminim var ama bunu söyleyemem. Daha önce Başbakan cemaati hedef gösterirken şimdi dış istihbarat konusunda bir ağırlık var. Hatta Fehmi Koru bu noktada Amerika’yı adres göstermişti. Ama Ankara’daki üst düzey yetkili isim vermekten özellikle kaçındı.

DIŞİŞLERİ’NDEKİ DİNLEME 59 DAKİKALIK GÖRÜŞMENİN 13 DAKİKASI

13 Mart tapesi çok önemli. Algıyı pekiştirici bir unsur. 59 dakikalık bir görüşmenin kesilip biçilip verilen bir kısım var. Bu da 13 dakikalık bir kısım. Türkiye Suriye ile savaş halinde değil, Süleyman Şah Türbesi’nin korunması noktasında IŞİD’e karşı bir savaş verildiği kaydediliyor.

TÜRKİYE SARIN GAZI İDDİALARIYLA İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Türkiye bunu propaganda ve algı oluşturma çabası olarak görüyor. Batı çephesindeki medyada IŞİD ve El Nusra ile ilişkili gibi gösteriliyor. Türkiye burada IŞİD’le mücadele konusunda Batılı ile ittifak halinde. Ankara’daki yetkililer bu konunun uluslararası mahkemelere gideceğini düşünmüyor. Türkiye’den Suriye’ye yoğun bir hareketlilik olduğu tapelerdeki 2000 TIR konuları var. Doğu Akdeniz’de radikal unsurların güçlü olduğu bir yapıya Türkiye de Batı da izin vermez.