Cep telefonunu 1938′de kullanmaya başlamışlar

Salı, 2 Nisan 2013 17:33

http://www.youtube.com/watch?v=9Ra6EopXf1w

İlk cep telefonunun 1938′de bir iletişim şirketinde çalışan Gertrude Jones tarafından kullanıldığı ortaya çıktı.

Son olarak 1938 yılına ait bir görüntüde bir kadının aynı cep telefonuna benzeyen bir cihaz kullanırken görülmesi, cep telefonlarının bilinenin aksine çok daha önce icat edilmiş olabileceğini akıllara getirdi.

YÜRÜRKEN CEP TELEFONUYLA KONUŞUYOR

Filmde şık bir kadın o dönemin elbiselerini giymiş olarak kalabalık arasında yürüyerek elindeki cihazla konuşurken görüntüleniyor. Cihazı kulağına götüren kadın konuşuyormuş gibi gözükürken cihaz tıpkı modern cep telefonu boyutunda görülüyor. Görüntülerin ABD sanayi devi Dupont’a ait bir fabrikada çekilmiş olduğu iddia ediliyor. Geçen yıl sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmaya başlayan video son zamanlarda Youtube’da Planetcheck kullanıcı adına sahip birinin görüntünün gizemini çözdüğünü iddia etmesi sonucu tekrardan gündeme geldi.

“KABLOSUZ TELEFON DENEYİ YAPTILAR”
Planetcheck açıklamasında, “Bu kadın benim büyük annem Gertrude Jones’dur. Görüntü çekildiğinde 17 yaşındaymış. Ona bu videoyu sorduğumda bana o günü gayet net hatırladığını söyledi. Bana fabrikada bir telefon haberleşme bölümü olduğunu söyledi” dedi. Planetcheck ayrıca büyük annesinin kendisine o zamanlarda kablosuz telefon deneyi yapıldığını ve kendiyle birlikte 5 kişiye bir hafta boyunca kablosuz telefonlar verildiğini ve deneme yaptıklarını söylediğini ifade etti.

ZAMAN YOLCULUĞI SPEKÜLASYONLARI
Şimdiye kadar Planetcheck adlı kullanıcı haricinde hiçbir kimse tarafından bir doğrulama olmadı fakat başka bir kullanıcı da fabrikada çalışan birini tanıdığını ifade etti. 2010 yılında 1928 yılında Charlie Chaplin tarafından çekilen bir filmde cep telefonu kullanan bir kadın gösterildiği görüntüler de zaman yolculuğu spekülasyonlarının bir hayli artmasına neden olmuştu