Cenevre’ye doğru Beşar Esad kıskaca alınıyor!

Çarşamba, 23 Ekim 2013 11:47
9069408

Suriye krizini değerlendirmek için Batı ve Orta Doğu ülkelerinin oluşturduğu Suriye Dostları grubunun dışişleri bakanları Londra’da bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı toplantıda yaklaşan Cenevre Barış Görüşmeleri’nde nasıl bir strateji izleneceği tartışıldı.

Tüm bakanlar, Suriye yönetiminin Cenevre’ye gelmesi gerektiğinin altını çizerken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yönetimi bırak çağrısı yaptı ve çok açık bir dille “Esad gitmeden iç savaş bitmez” dedi. Esad sonrası Suriye’yi de konuşan bakanlar Libya’daki gibi bir geçiş hükümetinin kurulması gerektiğini savundu. İktidarı bırakması yönünde yapılan baskılar artırılsa da Beşar Esad geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda “2014′de yapılacak başkanlık seçimleri için aday olmama engel teşkil edecek bir neden göremiyorum” demişti.

Öte yandan Suriye muhalefeti de Cenevre’deki görüşmelere çağırıldı. Çok farklı grupların farklı muhalefetinin görüldüğü düşünülürse merak edilen soru davet edilen grubun kim olduğuydu. Buna da açıklık getiren bakanlar davetin Suriye Ulusal Koalisyon yapıldığını duyurdu. Yine Suriye Dostları’nın Katar’daki toplantısının ardından kurulan Koalisyon silahlı değil siyasi mücadele veren muhalif bir grup. Ayrıca bu gruba Suriyeli Kürtlerin de destek vermesi çok seslilik açısından büyük önem taşıyor.

Londra’daki toplantıda siyasi açıdan çözüm geçiş hükümetinde aranırken güvenlik açısından ise Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir konu tartışmaya açıldı. Mülteci durumuna düşen Suriyelilerin evlerine dönmesi ve gerekli yardımların ulaştırılması için “güvenlik koridorları” oluşturulması gerektiği ifade edildi. El Kaide’ye yakınlığı ile bilinen El Nusra cephesinin Kuzey Suriye’nin bir kısmında kontrolü ele geçirmesi nedeniyle Türkiye bu bölgedeki sınır kapılarından birini kapatmıştı. İşte bu yüzden oluşturulacak güvenlik koridorları ile yardımlar sadece Suriye Ordusu’ndan değil El Nusra’dan da korunmaya çalışılacak. Ancak bunun nasıl olacağı ve ne tür olaylara gebe olduğu ise büyük bir soru işareti…

Cenevre’ye davet edilip edilmemesi konusunda tartışılan bir diğer ülke ise İran oldu. Suriye yönetimine desteği bilinen ancak son zamanlarda Batı’yla iyi ilişkiler kurma çabasıyla dikkat çeken İran’ın Suriye krizinde henüz kesin bir taraf olmadığı ifade edildi.