Cenevre-2 Konferansı bugün İsviçre’nin Montrö kentinde başladı

Çarşamba, 22 Ocak 2014 13:44

Cenevre-2 Konferansı bugün İsviçre’nn Montrö kentinde başladı. Açılsı BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un konuşmasıyla yapıldı. Türkiye’yi ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ettiği konferansta 39 ülkenin dışişleri bakanlarının bir araya geldi.

Ban Ki-moon’un ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuştu.

Kerry: Esad geçici hükümette yer alamaz

Kerry “Beşsar Esad’ın kurulacak geçici hükümette yer alması hiçbir şekilde söz konusu olamaz” diyerek Esad hakkındaki görüşünü yineledi. “Cenevre bildirisinin başarısını, bir adamın ve bir ailenin inatla iktidara yapışması engelledi” diyen Kerry “Burada gerçekçi konuşmalıyız. Bizi buraya getiren Suriye’de geçici hükümet kurulması konusundaki karşılıklı rıza oldu. Bu da taraflardan birinin itiraz ettiği birinin geçici hükümette yer alamayacağı anlamına gelir. Dolayısıyla bu da Esad’ın geçici hükümetin parçası olamayacağı anlamına gelir. Kendi halkına vahşice tepki veren bir insanın yönetim meşruiyetini yeniden kazanması mümkün değildir. Bu tahayyül bile edilemez” şeklinde konuştu

Kerry, Esad rejiminin insan hakları ihlallerine değindi “Bu devrim bir silahlı mücadele olarak başlamadı. Barışçıl bir şekilde başladı. Öğrencilerin eylemiyle başladı. Değişim talep eden yurttaşların meşru ve barışçıl gösterileriyle başladı. Ancak neredeyse hemen şiddetle karşılık buldu.” dedi. Kerry ayrıca “Gerçek şu, bu insanlar silahlarla, tanklarla, toplarla, gazla, Scud füzeleriyle öldürüldü” dedi ve bu silahların muhaliflerde bulunmadığının altını çizdi.
Kerry ayırca, “Son korkunç raporlar, Suriye’de sistematik işkenceleri, binlerce tutuklunun infaz edildiğini gösteriyor” diyerek İşkence fotoğraflarına da değidi.

Lavrov: Suriye’de terörle mücadele edilmeli

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov “Rusya, tüm taraflarla krizin çözümü adına ortak çalışmaya hazır. Sözde birçok güç Cenevre-2’yi destekledi ama ise gelince konferansın başarısını istemiyorlar. Bizim ortak görevimiz Suriye’de yaşanan trajik çatışmaya son vermek. Bu ülkede yaşananların bölgenin diğer ülkelerine sıçramasına izin veremeyiz” şeklinde konuştu.

Lavrov “Konferansa katılan herkesi, Suriye hükümeti ve muhalefetin terörizmle mücadelede ortak hareket etmeleri yönünde yardıma çağırıyoruz” diyerek Suriye’de terörişmle mücade edilmesi gerektiğini söyledi.

Muallim: Ellerinde Suriye’lilerin kanı var

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallem “Elleri Suriye halkının kanına bulaştığı halde bazı ülkelerin temsilcilerinin bu salonda aynı masada oturuyor olması üzüntü verici. Bu insanlar bize demokrasi dersi veriyor, bize barış dersi veriyor, doğru ve yanlışı öğretiyor. Aslında Suriye’ye çamura batıran onlar” dedi. Muallim ayrıca, “Maalesef terörizm ithal eden değişik gruplar şu an bizimle aynı salonda bulunuyorlar. Benim ve Suriye halkı için Suriyelilerin kanı elinde olan bu grubun bizimle oturması utanç vericidir” dedi. Suriye’yi eskiden sömürenlerin bile aniden ülkenin dostu kesildiğini ve ülkeyi bölmeye çalıştıklarını söyleyen Muallim, “Şimdi de Suriye halkı ile beraber konferansa katılıyorlar. Militanlar Suriye halkı adına konuşacak gibi yapıyorlar ancak onlar vatan hainidir” şeklinde konuştu

“Suriye’deki insanı durumdan gerçekten de endişeleniyorsanız silahlı muhalefete desteği kesin” diyerek Uluslararası topluma seslenen Muallim, muhalifleri de ‘uluslararası medyayı yalanlarla beslemekle’ suçladı. Muallim, ‘büyük Suriye devrimi’ adı altında sivillerin öldürüldüğünü söyledi ve Muhalif hareketi ‘terörizm’ olarak niteledi. “Bu sadece Suriye ile sınırlı kalmayacak. Komşularımız işte bunu anlamıyor. Komşularımız ya sessiz kalıyorlar ya da teröristlerin yanında yer alıyorlar” dedi.

Erdoğan’ı eleştirdi

Muallim, ‘Suriye’de teröristleri desteklemekle’ diyerek Başbakan Tayyip Erdoğan’ı itham edip “Komşunuzun evi yanarken, sizin eviniz güven içinde olamaz” dedi. Suriye’nin komşularının, muhaliflerin ülkede yaptıklarını “kutsadığını” savunan Muallim, “Suriye, özgür bir ülke olarak kendini uygun gördüğü biçimde korur” dedi. Suriye’de gerçekleri göstermeleri için gazetecilere kapılarının açık olduğunu ifade eden Muallim, bunun sayısız örneği olduğunu, kapıları insanı yardım kuruluşlarına da açtıklarını kaydetti.

Muallim’in ‘devletlerin gizli biçimde terörizmi desteklerken, bunu açıkça söylemedikleri’ yorumu yapmasının ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon araya girerek süresini aştığı uyarısında bulundu. Bunun üzerine Muallim, “Konu Suriye, konuşmaya devam etmek istiyorum” deyip konuşmasına devam etti. Muallim ‘Konferansa katılma nedenlerinin Ortadoğu’da yıkımın önüne geçmek olduğunu’ vurguladı ve ülke dışına giden Suriyeliler’e evlerine dönme çağrısı yaptı. Muallim ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Kerry’e ‘Suriye halkından başka kimsenin Suriye hükümetine meşruiyet sağlamaya karar veremeyeceğini’ eleştirisi yaptı. Muallim, “Suriye’nin kaderini belirleyecek olan, Suriye halkıdır” dedi.

Ban Ki-moon: “Maalesef yapıcı hava dağıldı”
Muallim’in konuşmasının ardınan Ban Ki-moon, Suriyeli bakanın süresini oldukça aştığını yineledi. Ban Ki-moon, Muallim’in konuşmasına atfen “Maalesef yapıcı hava dağıldı” değerlendirmesini yaptı.

Davutoğlu: “Nuremberg’den yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görmemiştik”
Konferansta, BM Güvenlik Konseyi üye ülkeleri, Esad rejiminin temsilcileri ve muhaliflerin ardından ilk konuşma sırasına sahip ülke Türkiye adına konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise şunları söyledi:

“Biz Suriye’de kimlerin terörist olduğunu biliyoruz. Merak ediyorum, nasıl oluyor da rejimin temsilcileri yalanlarıyla tüm uluslararası toplumu kandırabileceklerini düşünüyorlar. Kendi halkına karşı işledikleri tüm korkunç suçlara rağmen hala utanmazlık içinde olanlara bir karşılık vermek bile istemiyorum. Tarih onları acı bir şekilde yargılayacaktır. Suriye’de suç işleyenler cezasız kalmamalı. Suriye’deki şiddet sona ermeli. Öncelikle, bu savaşların durdurulması gerekiyor. Korkunç 11 bin fotoğraf gördük. Sistematik bir şiddet var. Nuremberg’den yana böyle korkunç işkence fotoğrafları görmemiştik. Bunlar insanlık suçudur ve bu suçu işleyenler cezalarını çekmeli. Uluslararası toplum bu duruma nasıl gözlerini kapatabilir? Her gün rejim yüzünden bu kadar insan ölürken nasıl kayıtsız kalabilir?”

Asıl görüşme ise 24 Ocak cuma günü gerçekleştirilecek

Açılış gününün ardından ise konferansa bir gün ara verilecek. Suriyeli tarafların asıl görüşmesi ise 24 Ocak cuma günü gerçekleştirilecek. Suriye rejimi yetkilileri ile muhalefet temsilcileri BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi başkanlığında müzakerelere cuma günü başlayacak. Müzakerelerde muhalifleri Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) Başkanı Ahmed Carba, rejimi ise Suriye Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Velid Muallim temsil ediyor.