Cemil Çiçek’ten vekillere: Dilinizle de oruç tutun

Cuma, 12 Temmuz 2013 13:13

tbmm-baskani-cicek-ten-lys-birincilerine-kutlama_3495_oMeclis Başkanı Çiçek, Aslan’ın kadın gazeteciye sözlerinden dolayı üzüntülerini belirtti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’ın “Ben de sizin bacak aranızı çekip gazeteye bastırsam, ‘Bunların doğal hali bu’ diye…” sözleriyle taciz ettiği 4 kadın gazeteciye ve Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD) yönetimine üzüntülerini iletti. Çiçek’ten milletvekillerine de “Dilinizle oruç tutun” çağrısı geldi.

TEPKİ YAĞDI

AK Partili Zeyid Aslan, Meclis’te kadın gazetecilere yönelik sözleriyle büyük tepki topladı. Aslan’a hem muhalefetten hem de kendi partisinden tepkiler geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, Aslan’ı kınadı.

Fatma Şahin, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bir milletvekilinin kadın gazetecilere söylediği cümleler ile ilgili olarak şunu belirtmek isterim ki; nedeni, gerekçesi ne olursa olsun ilke olarak yanlışa yanlış demek gerekir. Görevi haber yapmak olan kadın gazetecilere sarfedilen sözleri ve kullanılan üslubu; bir kadın, bir anne ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak kınadığımı belirtmek istiyorum. İnsanlar düşüncelerini birçok yol ve üslup ile ifade edebilirler. Aslolan; düşüncenin en temiz, en nezih ve en etkili kelimeleri seçerek nezaketle aktarılmasıdır” dedi.

ÇİÇEK ÜZÜNTÜLERİNİ İLETTİ

TBMM Başkanı Çiçek de dün olayın hemen ardından görüştüğü PMD Yönetim Kurulu üyelerini bugün de makamında kabul ederek olaydan duyduğu üzüntüyü iletti.

PMD Başkanı Göksel Bozkurt da olayın oluş biçimini anlattı. AK Partili Aslan’ın tepki gösterdiği, gazetede yayımlanmış fotoğrafı bizzat inceleyen TBMM Başkanı Çiçek, bu ifadelerin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yoğun temposu nedeniyle Meclis’in çok gerdiğin olduğunu kendisinin de gördüğünü belirten Çiçek, “Ben milletvekili arkadaşlarımıza verdiğim iftarda da söyledim, arkadaşlarımıza ‘Dilinizle oruç tutun’ dedim, her zaman da diyorum. Bu olaydan dolayı çok üzgünüm” dedi.

Olayın ardından Meclis’te gerekli girişimlerde de bulunduğunu anlatan TBMM Başkanı Çiçek, AK Parti’li Zeyid Aslan’ın tacizine maruz kalan 4 kadın gazeteciyi de arayarak üzüntülerini iletti.