Cemil Çiçek: Herkes kırmızı çizgisinde ısrar ederse uzlaşma olmaz

Perşembe, 11 Temmuz 2013 08:15

cemil-cicek-anayasa-uzlasma-komisyonunu-toplantiya-cagirdi_713226_720_400Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin liderleriyle yeni Anayasa sürecini değerlendirmek için bir araya gelen Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Herkes kendi şerhinde ısrar ederse bu uzlaşma olmaz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı önceki gün TBMM’de ziyaret eden Cemil Çiçek, dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la Başbakanlık Konutu’nda bir araya geldi. Çiçek, yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

451 gündür yeni Anayasa yazım çalışması yapıldığını hatırlatan Çiçek, aradan geçen sürede alınan mesafeyi rakamlarla anlattı. Çiçek, geçen süre içinde 177 maddenin müzakere edildiğini, 183 toplantı yapıldığını ve 449 saat çalışma yapıldığını belirtti.

Dört partinin danışmanlarının ‘birlikte’ 21 gün toplantı yaptığını söyleyen Çiçek, bu toplantıların da 43 saat 25 dakika sürdüğünü ifade etti. Çiçek, yeni bir anayasa yapılacaksa şerhler başta olmak üzere anlaşılamayan konuların yoğun bir çalışmaya tabi tutulması, herkesin görüşlerini, düşüncelerini gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Çiçek, şunları söyledi:

MASA ANAYASAYI GEÇMEMELİ

“Herkes kendi şerhinde ısrar ederse, kamuoyuna yazılan çizilen şekliyle, herkes kendi kırmızı çizgisinde ısrar ederse ‘Bu olursa olur, bu olmazsa olmaz’ denildiği takdirde bu uzlaşma olmaz. Burada dikkat etmemiz gereken husus, son zamanlardaki tartışma ‘masa anayasa’ meselesi. İşin özüne yoğunlaşarak biz bu işi başarıyla sonlandırabiliriz. Masa, anayasanın önüne geçtiği takdirde o zaman milletin beklentisi bu değildir. Bu masa ne maksatla kurulduysa o masadan beklenen çabanın, gayretin azami ölçüde gösterilmesi gerekir ki milletimiz bakımından bu masa bir şey ifade etsin. Elbette bu masada Türkiye’nin anayasaya konu olabilecek her türlü konusu konuşulacaktır, her türlü sorunu konuşulacaktır. Kimse ‘Şu konuşulsun bu konuşulmasın’ demez, dememiştir. Sonuçta da bir uzlaşmaya varılarak bir metin ortaya çıkarmak gerekecektir. Eğer bir ciddi sonuca ulaşacaksak, bu işi Türkiye’nin bunca sorunları içerisinde bir politik tartışmaya meydan vermeden sonlandırmak istiyorsak, daha yoğun bir çalışma içerisinde olmamız gerektiği ortadadır.

DAHA YOĞUN ÇALIŞMALI

450 gün, 449 saat çalışma çok tatmin edici bir çalışma değildir. Her gün bir saat zaman ayırarak anayasa gibi önemli sorunu sonlandıramayız. Milletimizin beklentisine cevap veremeyiz. Dolayısıyla bütün mazeretleri bir tarafa bırakıp bu saatten itibaren daha yoğun bir çalışmayla milletin ümidini boşa çıkarmamamız gerekir. O nedenle yarın (Perşembe) 13.30’dan itibaren komisyonu tekrar toplantıya çağırıyorum.”

ÇİÇEK TAKVİM VERMEDİ

Komisyon’un tatil yapmasının söz konusu olamayacağını söyleyen Cemil Çiçek, AK Parti’nin Başkanlık sistemi önerisinin sistemle ilgilisi olmadığını söyledi. Çiçek, “Bu tür işler uzayınca şerre dönüşür. Fazla uzatmanın da bir anlamı yok. 450 günde 449 saat çalışırsanız hangi tarih koyayım ben? Süreyi yürüyüşünüz tayin eder” diye konuştu.

Tags