“Cemevleri ibadethanedir, Türkiye kabul edecek”

Cuma, 8 Mart 2013 22:16

Dipnot.tv Yazarlar ve Okurlar canlı yayını, tarih çalışmalarıyla beraber Milletvekilliği de yapmış olan yazar Reha Çamuroğlu’yu ağırladı.

Tarih çalışmaları ve alevilik üzerine araştırmalarıyla da bilinen Reha Çamuroğlu, 2008 yılında parlamentoda yaptığı gündem dışı konuşmasında, “Kabul edin veya etmeyin, tanıyın yahut tanımayın, cemevleri ibadethanedir” dediğini ve MHP, CHP ve Ak Parti sıralarının büyük bir kısmı tarafından alkışlarla karşılandığını söyledi.

Alevilerin yıllarca hor görüldüğünü halen dahi bunun devam ettiğini söyleyen Reha Çamuroğlu, “Türkiye’de kürt Başbakan olmuştur, kürt Cumhurbaşkanı olmuştur ama alevi bir Başbakan veya Cumhurbaşkanı’nın denenmesi bile nasıl tepkilerle karşılanır?” dedi.

“Sokakta bir kadınla bir erkek sevgiyle kucaklaşsa, ortaya bir kaç tane ahlak zabıtası çıkıp, ‘hop n’oluyoruz’ der bu ülkede. Pek çok yerde böyle olur. Ama sokakta bir erkek bir kadını yumrukladığında aynı ahlak zabıtaları başlarını çevirirler, yürürler, çekerler ve giderler” diyen Reha Çamuroğlu, bu kültürden kurtulmamız gerektiğini sözlerine ekleyerek, tüm kadınların 8 Mart’ını kutladığını sözlerine ekledi.

Her hafta yazarları, okurlarıyla buluşturan Dipnot.tv Yazarlar ve Okurlar programına siz de katılabilir, merak ettiklerinizi sorabilir veya düşüncelerinizi canlı yayında paylaşabilirsiniz.

Dipnot.tv canlı yayınına katılmak için tek yapmanız gereken, Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip etmek ve Cuma günü saat 21.00′de yayınlayacağımız canlı yayın linkine tıklamak.

hangout-nasıl-yapılır-yatay