Cem Yılmaz’la ciddi düşünüyorum

Çarşamba, 22 Ekim 2014 16:49

Pek Yakında filmi hakkında yazılıp çizilen eleştirilere bakarak sinemaya gitmeyen, gitse de burun kıvıran, ‘Cem Yılmaz yeteri kadar güldürmedi’ diye ağlamayı borç bilen yurttaşlara selam olsun.

Bi b.ktan anladığınız yok.

Bizim ülkemizde mizah yapmak için mizahçı doğmak ve mizahçı ölmek gerekiyor. Arada sanat sepet adına gelişim gösterilmesi yasak.

Pek Yakında filmi işte bu kara mizah sınıfına giriyor. Bilmeyenlere, kara mizah ciddi olması gereken ama bunu başaramayan, güldürmeye değil yergiye dayalı olandır.

Şu dünyada olabilecek en son film eleştirmeni olduğum için filmin üzerimde bıraktığı etkiden yürüyeceğim.

İnternet sayesinde artık çok iyi diziler ve filmler izliyoruz. Beklentimiz yükseldi. Türk filmlerindeki aşırı klişe oyunculuklar artık bizi kesmiyor. Aslına bakarsan artık oyuncunun kendisini bile kesmiyor. Cem Yılmaz, Pek Yakında filmiyle izleyicinin bu beklentisini göz ardı etmemiş. Sırf bu yüzden bile alkışı hak ediyor.

Bir adamın karısını tekrar kazanmak için düşebileceği her türlü kepazelik bütün çıplaklığıyla sergilenmiş. Alt başlıkta yapımcının itibar görmemesi çok ironik.

2375Büyük oyuncuların küçük ve aksak rollerde boy göstermesi de komedinin kendisi olmuş. Woody Allen yapınca sanat, Cem Yılmaz yapınca gişe. Teaalamya.

Filmde alıştığımız karakterlerin tamamen tersi rolleri oynaması ise oyunculuk karnesine iyi notlar kazandırmış. Zerrin Tekindor’un alkolik olduğu kadar çalışkan olduğu rol, çift yönlü psikolojiyi başarıyla yönetmesi izleyeni gururlandırmalı.

Cengiz Bozkurt her zamanki gibi oyunculuğuyla gıcıklık yaratmayı başarmış. Adam o kadar gıcık ki gerçek hayatta da öyle sanıyorsun.

Ayşen Gruda’yı özlemişiz. Kattığı lezzet damakta kalıyor. Keşke onu daha çok izlesek.

Mazhar Alanson ise ağır İtalyan yemeklerinden sonra içilen Limonçello gibi. İyi ki var, hep olsun.

Marka giydirme işi de kara mizah yoluyla çözülmüş. Hani evde olsak laf sokarak markaya gönderme yapardık. Çok klişe ve çok profesyonelce olmuş. Cem Yılmaz izleyiciyi aptal yerine koymamış.

Hazırlayan: Funda Mentaloğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK
iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play