Çare İnternet!

Salı, 10 Mart 2015 15:46

Her sene Barcelona’da düzenlenen ve dünyanın en önemli mobil etkinliği olan Dünya Mobil Kongresi geride kaldı. Geçtiğimiz hafta boyunca GSM sektörünün devleri ve hayatımızın her noktasında nüfuz etmiş cihaz üreticileri deyim yerindeyse gövde gösterisi yaptı. Yeni cihaz tanıtımları havada uçuştu. Dünyanın dört bir tarafından 90 binden fazla insan 4 gün boyunca önümüzdeki sene hayatımıza girecek yeni oyuncakları inceledi. Bir taraftan süren konferansların odak noktası ise “Çare İnternet” şeklinde özetlenebilir. Facebook’un kurucusundan kar amacı gütmeyen vakıflara kadar herkes, “daha iyi bir dünyanın yolu, insanları internete bağlamaktan geçer” dedi.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark ZUckerberg, bu sene Dünya Mobil Kongresinde ikinci kez karşımıza çıktı. Geçen sene kongrede yaptığı konuşmasında Internet.org projesini detaylıca anlatmış ve “önümüzdeki sene tekrar buraya gelip size yeni gelişmeleri aktaracağım” demişti. Tam da öyle olmadı, anladığımız kadarıyla Internet.org projesi geçen seneden bu yapan pek yol katetmemişti ancak Zuckerberg’in gündemi yine “insanları bağlamaktan” geçiyordu. Sadece onun değil, bu sene konuşma yapan neredeyse tüm önemli konuşmacılar iki nokta üzerine odaklandı. Birincisi daha çok insanı bağlı hale getirmek, diğeri güvenliği sağlamaktı.

Peki, insanları internete bağlamak neden bu kadar önemli? Mesela; Bangladeş’teki ortaokul öğrencileri için online olmak ne ifade ediyor? 2010’lu yılların kalkınma ve ekonomik gelişimini internetten mi geçiyor? Kongre boyunca bu sorulara yanıtlar arandı. Ve görünen o ki önümüzdeki dönemde ağırlıklı gündemimiz daha yaygın ve daha ucuz mobil internet olacak.

Mark Zuckerberg, çok basit bir gerçeğin peşinden koşuyor aslında. Dar gelirli insanların internete bağlanarak hayatlarını daha iyi hale getirebileceğine inanıyor. Bu kapsamda da Internet.org projesi ile Facebook, geçtiğimiz bir yıl boyunca Zambiya, Tanzanya, Kenya, Kolombiya ve Gana gibi ülkelerde operatörler ve cihaz üreticileri ile anlaşarak bazı internet servislerini insanlara ücretsiz vermeye başladılar. Son olarak Hindistan’ın bazı bölgelerinde hayata geçen projede insanlar Bing arama dahil olmak üzere bir çok servise ücretsiz erişebiliyor. Hindistanlı kullanıcılar cep telefonlarından arama, haber, iş bulma, sağlıkla ilgili bilgilere ulaşma gibi onlarca internet sitesine ücretsiz erişebiliyorlar.

Mark Zuckerberg attendes Mobile World Congress 2015Zuckerberg bu sene yaptığı konuşmasının büyük bir bölümünü kar amacı gütmeyen kuruluş Internet.org’un çalışmalarını anlatmak için ayırdı. Dört Afrika ülkesi ile Colombia ve Hindistan’a ücretsiz internet servisleri götüreceklerini açıkladı. Aynı zamanda Internet.org’un da kurucusu olan Zuckerberg bu kapsamda erişimin zor olduğu coğrafyaları internete bağlamak için çok çeşitli işbirliklerine gideceklerini ve farklı teknolojileri denediklerini belirtti. Mark Zuckerberg “Üzerinde çalıştığımız teknolojiler çok da önemli değil, bunlar eğlenceli konular olduğu için insanlar üzerinde çok konuşuyor. Temel amacımız farklı işbirlikleri yaparak daha çok insanı internete bağlamak. Son on yılda çokça yeni innovasyon yaşandı, daha fazlası da yaşanacak. Temel amacımız daha çok insana bilgi servislerini ulaştırmak” dedi. Gelen bir soru üzerine Google ile işbirliğine de gidebileceklerini belirten Mark Zuckerbeg, “Elbette, dünya nüfusunu online hale getirmek için onlarla yapacak çok işimiz var.” dedi.

Aynın günün daha erken saatlerinde bir konuşma yapan Google’ın başkan yardımcılarından biri olan Sundar Pichai, çok da benzer bir açıklama yaptı. Google’ın erişilmesi zor alanlara internet bağlantısı sağlayacak Drone projesinin bu sene hayata geçeceğini açıklayan Pinchai, 2015 içinde Google’ın kendi mobil ağını da kuracağını açıkladı. Pinchai “amacımız bir GSM operatörü olmak değil, ancak daha çok yere daha ucuz internet bağlantısı götürmek istiyoruz bu yüzden kendi ağımızı kurmamız söz konusu” dedi. Google’ın geleceğin teknoloji hedefi olan mobil telefonlara yönelik servis kurma peşinde olduğu bir süredir koşuluyordu ve firmanın bu konuda çalışmalarını çok önceden başlattığı biliniyordu. Henüz kullanımda olan Straight Talk’ın daha güçlü ve kapsamlı bir versiyonu olacağı düşünülen Google mobil servisinin, bu alanda hizmet veren firmalar üzerinden hizmet alması bekleniyor. Bu durumda da gözeler ve Verizon gibi şirketlere çevriliyor. Google mobil servisin ne zaman açıklanacağı, tanıtımının ne zaman yapılacağı ve ne zaman kullanılmaya başlanacağı ile ilgili herhangi bir tarih verilmezken, Google bu sayede hem kaliteli hizmet hem de uygun fiyatlarla hizmetini sunabilecek.

Bu vizyon çerçevesinde, bu sene Dünya Mobil Kongresinde “ucuz akıllı telefon” furyası da vardı. Birçok marka, erişilebilir daha ekonomik fiyatlı telefon modelleri tanıttılar. Kar amacı gütmeyen Mozilla Vakfı ise, geçen sene duyurduğu ve bu sene hayata geçirdiği 40 dolarlık telefonları sergiledi. Bu telefonlar, sene sonuna kadar Bangladeş, Hindistan ve Kenya gibi ülkelerde satışa sunulacak.

Günün sonunda baktığımızda, bugünün internet devleri önümüzdeki yıllarda ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişimin online olmaktan geçtiğinin altını çiziyor. Ve bunun için çalışıyor. 90’lı yıllarda Afrika’ya gıda ve sağlık malzemesi götürmek için yapılan çalışmalar bugün bu ülkeleri internete bağlamak hedefine dönüşmüş durumda. Bilgi servislerine erişmenin bu ülkelerdeki hayatları çoktan değiştirmeye başladığını Internet.org gibi projeler somut bir şekilde ortaya koyuyor. Ve görünen o ki, sosyal gelişme ve ekonomik kalkınma için şimdilik çare İnternet!

Hazırlayan: SALİH AKSU

Dipnot Tablet’in 207. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play