‘Çapulcuların’ Sığınağı Divan Oteli

Pazar, 16 Haziran 2013 09:00

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Gezi Parkı Eylemleri pek çok yönüyle, pek çok fotoğraf karesiyle, sosyal medyada yer alış biçmiyle ve her şeyden önce eylemin kendisi duruşuyla tarihteki yerini alacak bir eylem. Bu eylemden aklımızda kalacak simgelerden birisi de hiç şüphesiz Divan Oteli olacak. Divan Oteli, günlerdir eylemcilere, kapılarını her çaldıklarında açmasıyla destek veren vermeyen herkesin gönlünde taht kurdu.

31 Mayıs’tan itibaren otele sığınan kişilere gıda ve su yardımı yapan Divan Otel, daha sonra otelin alt katını revir olarak kullanılmasına olanak sağladı. Polis müdahalelerinde fenalaşan ve yaralanan kişiler buraya getirildi, doktorlar tarafından ilk müdahale burada yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye’sine ait Otel’in bahçesinde bulunan otopark ise yine eylemciler tarafından depo alanı olarak kullanılıyor. Divan Otel de buraya araç parkını keserek, alanı tamamen depo ve revir olarak kullanıma bırakmış durumda. Gündüz gelen birçok yardım burada imece usulü elden ele depoya taşınırken, müdahale yapılan geceler de burası bir revire dönüşüyor.

Taksim Platformu’nun görevlilerinin beklediği alanda Divan Otel’in güvenlik elemanları da düzeni sağlamak konusunda yardımcı oluyorlar. Otel yetkilileri neden ve nasıl destek verdikleriyle ilgili ‘böyle bir dönemde görüş vermek istemediklerini, ama yaptıklarının ve duruşlarının ortada olduğunu’ söylüyorlar. Ama 15 gündür eylemcilere her alanda yardım eden otelin güvenlik görevlileri ‘Bu yardımın insanlık vazifesi olduğunu, zor durumda kalan herkese kapılarının açık olduğunu iletiyorlar ve 15 gündür neredeyse hiç otelden ayrılmadan bu alanda kalarak yardımcı olduklarını’ özellikle belirtiyorlar. Eylemciler için ise artık burası bir otelden ziyade ev. Güvenli bir sığınak. Bu yüzden de herkes ağız birliği etmişçesine ‘bundan sonra gönlümüzdeki yeri ayrı’ diyorlar. Birçok eylemci daha önce Divan Otel’i alandaki diğer oteller gibi gördüklerini söylerken şimdi burasının sığındıkları ikinci evleri olduğunu ifade ediyorlar. ‘Bu yaptıklarının hiçbir zaman unutulmayacağını, hayatta her şeyin para kazanmak olmadığını hatırlattıkları için her zaman bu şekilde hafızalarında yer alacağının altını çizerek’ vurguluyorlar.

Sosyal medyada elden ele dolaşan direnişçi bir gencin otele sığındıktan sonra çaldığı piyano videosu hala herkes konuşurken yine Ekşi Sözlük gibi birçok forum sitesinde de Divan Otel’in yaptığı yardımlar, çok dikkatli olan özenli ve nazik tavırları anlatılıyor.

Gezi Parkı direnişinin simgelerinden biri haline gelen Divan Otel’in tarihi ise şimdiki ününü aratmayacak şekilde. Kurulduğu yıldan bu yana hem Türk hem yabancı birçok ünlü ismi ağırlayan Divan Otel, İstanbul’un en eski otellerinden biri sayılıyor.

1958 yılında Koç Grubu bünyesinde açılan Divan Otel, Gezi Parkının kuzeyinde Elmadağ bölgesinde bulunuyor. Özellikle 1960- 70’li yıllarda Altan Öymen, Aydın Boysan, Abdi İpekçi, Yaşar Kemal, Hasan Pulur gibi İstanbul’un aydınlarının buluşma noktası idi. Otel’in ön kısmında yer alan Divan Pastanesi ise Atilla İlhan’ın ikinci evi gibiydi. Attila İlhan tüm röportajlarını bu mekanda gerçekleştirir, hatta kendisine gönderilen mektuplar için bu şubenin adresini verirdi. Hergün aynı saatlerde Divan Pastanesi’nin önünden geçenler hep aynı masada Atilla İlhan’ı selamlardı.

Gezi Parkı protestolarının sonucu ne olur bilinmez ama Divan Otel şimdiden vizyonunda da yazdığı gibi efsane olmuş görünüyor.

Rabia Çelik

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ