Cansu Melis Karakuş: Kalıplarım Yok!

Perşembe, 25 Haziran 2015 11:08

Cansu Melis Karakuş’un hayatı 2014’te Best Model yarışmasına son anda girmesi ile değişti. Karakuş, Yeditepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü kazandığı zaman Kemal Doğulu ve Nihat Odabaşı’nın Odabaşı’nın “Sen tam bir modelsin, kendini harcıyorsun” demesi üzerine modelliğe başladı. Yarışmaya son dakika kararıyla giren ve birinci olan Karakuş, daha sonra Türkiye’ye uluslararası arenada ikincilik getirdi. 1.85 metrelik boyu ile erkek modelleri bile zorlayan güzel model, kusursuz fiziği ile dikkat çekiyor. 2014 Best Modeli olan Cansu Melis Karakuş, daha tacını yeni güzele teslim etmeden oyunculuk teklifleri almaya başladı ve kendini bu yöne çevirmeye karar verdi. Betül Alganatay’dan oyunculuk eğitimi almaya devam eden Karakuş, yakında başlayacak olan Çilek Kokusu ile ilk oyunculuk sınavını vermeye hazırlanıyor. Biz de tescilli güzel Cansu Melis Karukuş ile modelliği, sektörü ve yeni dizisini Dipnot Tablet için konuştuk.

Hazırlayan: RABİA ÇELİK

Best model yarışmalarında genellikle erkekler bir yerlere geliyor. Siz bu kalıpların dışına çıkarak kısa sürede oyunculuğa başladınız. Kalıpları kırmak zor oldu mu?

Aslında ben kalıplarla çok ilgilenen ve seven bir insan değilim. O yüzden böyle kalıpları kendime kıstas alıp kırmaya çalışmadım. Ben sadece çok çalışmaya ve elinden gelenin en iyisini yapmaya inanırım. Kendi yoluma ve isteklerime odaklanıyorum. Önüme çıkan yolları doğru değerlendirmeye çalışıyorum. Çalışmaktan ve emek vermekten hiç kaçmıyorum.

Kenan İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy… Modellikten Türkiye’nin en önemli oyuncuları haline geldiler. Siz de oyunculuğa adım attınız. Diziden bahsedebilir misiz? Oyunculuk eğitimi aldınız mı?

24 Haziran’da Star TV’de yayınlanmaya başlayacak olan Çilek Kokusu dizisinde, Volkan karakterinin  eski sevgilisi Deniz karakterini canlandırıyorum. Yapımını Gold Film’in, senaristliğini Aslı Zengin’in yönetmenliğini ise Filiz Gülmez Pakman’ın üstlendiği bir dizi. Harika bir enerjisi olan bir proje bence, çok renkli ve sıcak. Oyunculuk eğitimimi Betül Alganatay’dan aldım ve hala alıyorum.

Bundan Sonra Odak Noktam Oyunculuk

Bundan sonra kendinizi nasıl konumlandıracaksınız? Model mi yoksa oyuncu mu?

Modellik benim 4 yıldır profesyonel olarak ve çok severek yaptığım bir meslek. Yan branş olarak müşteri ilişkileri görevi de yapıyorum bir şirkette. Şimdi çok yeni bir branş olarak da oyunculuk yapmaya başlıyorum. Kendimi her hangi bir şekilde konumlandırmak değil fakat ben tabi ki profesyonellik gereği yapılan işe çok odaklanmak gerektiğini düşünüyorum. Dikkatimi bu sıra oyunculuğa ve eğitimime veriyorum.

Size hayatınız boyunca model olmalısın denmiş ama siz eğitime ağırlık vermişsiniz. Güzel kadının okumaya ihtiyacı yoktur söylemine mi karşı çıktınız?

 

Eğitim çok önemli gerçekten insan olabilmek için. Hatta okulun da ötesinde bir şey. Kişinin kendini eğitmesi de çok önemli. Her gün yeni bir şey öğrenmeli, ilerlemeli ve gelişmeli insan. Bu yüzden öğrenmenin yaşı yoktur denir hatta bence sadece meslek sahibi olmak da yeterli değil. Eğitim hiç bitmez.

unnamedBest Model yarışmaları için güzellik değil modellik yarışması tanımı yapmışsınız. Yeterince güzel olmayan biri model olabilir mi? Biz hep güzellik temasının öne koyulduğunu sanıyoruz.

Modellik için öncelik fiziki yapı, kıyafeti iyi taşımak, iyi yürümek ve iyi poz vermektir. Ve her proje için o işe uygun çeşitli tipteki modeller kullanılabilir. Sonuç olarak bu çeşitlilik ve yaratıcılık barındıra, bunu isteyen bir sektör. Güzellik kavramındaki handikap ise onun göreceli olmasıdır aslında. Yani ‘yeterince’ güzel olmanın kıstası nedir ki? Belirgin bir tanımı yok bunun, sınırlayamayız.

Best Model’de birinci olduktan sonra dünyada da ikinci oldunuz. Bu yarışmalar hayatınızda neleri değiştirdi?

Benim hayatımda ve profesyonelliğimde tabi ki çok itici güçleri oldu yarışmaların. Mesleki anlamda tescillenmiş oldum. Ama manevi olarak da çok katkısı oldu bana. Kendime inancımı güçlendirdi. Ayaklarımı yere daha sağlam basmama, korkmadan ve arkama bakmadan ilerlememe, işime daha sıkı sarılmama ve emek vermeme, çalışma azmime çok büyük katkısı oldu.

Modellikte Şartlar Zorlaştı

 

Bundan 10 sene önce sürekli modellerin hayatları konuşulurdu. Fakat artık onun yerini oyuncular ve hayatları aldı. Türkiye’de modellik bitiyor mu? Yeterince destek verildiğini düşünüyor musunuz?

Modellik bitmese de yön değiştiriyor, tanım değiştiriyor. Destek verilmemek değil belki ama çeşitlilik artıyor, şartlar daha zorlaşıyor ve ağırlaşıyor. Böyle olunca da ilgi azalıyor. Her zaman bir şeyler daha zorlaşıyor Türkiye’de.

Klasik bir soru, Türkiye’nin en güzel kadınlarından birisiniz. Sizin kendinizde beğenmediğiniz ya da takıntılı olduğunuz bir yer var mı?

Aslında kendimi seviyorum. Takıntılı olduğum bir yerim yok. Ama benim de beğenim günlük duygu halime göre değişebiliyor.

Podyum önünü herkes görüyor. Podyum arkasında neler yaşanıyor? Mesela tüm modeller bir uyum içinde mi çalışıyor?

Bu çok bireysel bir durum fakat modellin aslında bireysellik barındıran bir meslek değil. Birbiriyle anlaşamayabilir insanlar fakat tüm modeller koreografla ve modacıyla uyum içinde çalışıyor.

Hakan Gence’ye verdiğiniz röportajda iddialı fotoğraflarınız yer aldı. Bu tip pozlar ya da soyunmak işiniz bir parçası mı yoksa her çekim öncesi bir gerginlik oluyor mu?

Tabi ki kameranın karşısına geçildiğinde belirlenen konsepte uygun styling ve uygun poz vermek  işimizin parçası.

Özellikle yurtdışında bazı modellerin şu tip söylemleri var: Sürekli aç gezdiklerini ve sektörün bunu kendilerine zorladığını söylüyorlar. Bunların doğruluk payı var mı?

Modellik zayıf ve fit bir vücut gerektiriyor, evet. Ama bunu herkes kendi bünyesine göre belli diyet ve sporla dengede tutabiliyor. Tabi ki bu yüzden sürekli yediklerimize dikkat etmemiz ve kendimizi sınırlamamız gerekiyor. Her zaman sizden daha zayıf, daha fit, daha uzun, daha güzel model bulunabilir önemli olan kalınabilecek en doğru formda kalmak. Bu açıdan evet sektör buna zorluyor denilebilir.

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 222. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play