Cansu Akın: Youtuber Olmak İrade Gerektiriyor!

Pazartesi, 5 Eylül 2016 11:52

 

Hazırlayan:Hümeyra Güzelsoy

 

Türkiye’de vlogging denilince aklımıza art arda sıralanan isimlerden biri şüphesiz Cansu Akın. Bloggerlıktan vloggerlığa terfi eden Cansu, şansı burada yaver gidenlerden. Zira takipçi sayısı günden güne artı arttı… İTÜ Jeoloji mühendisliğini bitirmekle yetinmeyip, yine aynı alanda yaptığı yüksek lisansıyla eğitimine hali hazırda devam etmekte. Söylemem gereken bir şey daha var ki; bu kızda herkeste olmayan bir enerjinin olduğu. Zira kendini izlettirmek, güldürmek ve en önemlisi iz bırakmak kolay olmasa gerek. Alan belli,malzeme sınırlı, örnek çok… Makyajla dahi kapatamadığı masum yüzü belki onu bize sevdiren, belki her cümlesine es verdiği gülüşleri… Paylaştığı videoların ötesinde biz onu tanımak ve konuşmak istedik. Finalde çok keyifli bir röportaj ortaya çıktı.

 

Aynaya baktığınızda kendinizi güzel bulur musunuz? Başkalarında olan ama sizde olmadığı için iç çektiğiniz birşey var mı mesela? Bu vesileyle kendinizde en çok beğendiğiniz yeriniz veya en çok kapatmaya çalıştığınız şeyi sorsak bir de?

 

Tabi ki bakıp bakıp ‘Of bu tip ne olacak ya’ demiyorum. Ama ‘Bugün çok tipsizim ‘ dediğim günler daha çok. Güzel oldum mu diye çok düşünmüyorum eğer önemli bir davet, gece, çekim yoksa. Başkalarında olup da bende olmadığına üzüldüğüm bir şey yok. En beğendiğim yerimi seçemedim ama en beğenmediğim ayak!

 

Aldığı pahalı makyaj malzemeleri, her renk kıyafet ve ayakkabıları, durmadan paylaştıkları kahve fotoğrafları… Bir youtuber asgari ücret mi kazanıyor yoksa ceo maaşı mı alıyor? Ve bu işe yeni başlayanlar için, ne kadar süre sonra ‘youtuberlık’ para kazandıran bir şey haline gelir?

 

Asgari ücret gibi değil ama Youtube her ay performanslarımıza göre belli bir ödeme yapıyor. Maaş alıyoruz gibi bir şey. Ceo maaşı gibi de değil tabi! Marka iş birliklerinden de gelir elde edebiliyoruz. Ama bu her ay garantisi olan şeyler değil. Bana göre youtuber olmak irade gerektiriyor. En iyi ihtimalle 5-6 ay bir şey beklemeksizin emek verilip daha sonrasında kazanç elde etmeye başlanabilir. Ama o da en iyi ihtimal. Başlangıçta hiçbir kazancınız olmadan video çekeceksiniz yani. Hatta dediğim süre uzayabilir.

 

Evden çıkmak için hazırlandınız fakat kombininiz hakkında endişeniz de mevcut. Böyle bir durumda Cansu Akın ne yapar?

 

Hemen en yakın arkadaşlarımı arar, nasıl olmuş diye sorarım. Olumsuz yanıt alırsam da hayatıma devam ederim. Bugün böyle oldu ne yapalım derim. Gerekirse kendim de dalgasını geçerim zaten. Olmamış ya hakikaten derim.

 

Böyle hep geziyor tozuyor eğleniyor gibi dursanız da okul dönemi sıkı bir çalışma hayatınız oldu muhtemelen. Bu konuda neler demek istersiniz? Final dönemlerinde nasıldı acaba Cansu Akın…

 

Çook zorlandım tabi. Final dönemlerinde varımı yoğumu verip o dersleri geçmeye çalıştım. Değil makyaj, sadece yaşamak için gereken temel şeyleri yapsam yeter diye düşünüyordum. Zaten okulla birlikte çok zor olurdu sanırım. Ben mezun olduktan sonra kanal açtım. Yoksa kesin aksatırdım dersleri. Şimdi yüksek lisanstayım ama derslere pek gidemiyorum. Evet çok vaktimi alıyor bu iş, ama bence ikisini birlikte yapmak imkansız değil. Tamamen size kalmış. İsterseniz her şeyi yaparsınız bahane olamaz.

 

Bu kadar resim, video derken her anınızı paylaşır oldunuz. Kendinizi çok ortada, göz önünde hissettiğiniz oluyor mu? Bu durumdan bunaldığınız, hiçbir şey paylaşmak istemediğiniz zamanlar oluyor mu?

 

Paylaşmayı çok seviyorum. Artık kocaman bir aile olarak görüyorum. Beni, ailemi, hayatımı tanıyorlar. Bu beni rahatsız etmiyor. Takipçilerim bile derken bir düşünüyorum, çekiniyorum. Çünkü sürekli iletişim kurduğum insanlar onlar. Hep güzel enerji veriyorlar, her birini çok seviyorum. Bunaldığım değil de bazen hayatımda yolunda gitmeyen şeyler olduğunda kendimi herşeyden kesip, paylaşım yapmayı bırakıyorum. Hemen anlıyorlar zaten ne kadar yansıtmak istemesem de. Çok nadiren de ‘Bütün bunları bırakıp gideceğim’ diye atarlandığım oluyor tabi. Ama sonra geçiyor :)

 

Biz sizi eski okul arkadaşımızmış gibi benimsedik. Demem o ki,sanki tanışıyormuşuz, geçen daha birlikte vakit geçirmişiz gibi. Bu hissi bizde oluşturan nedir?

 

Aa ne kadar sevindirici! Ben de tam böyle olmak isterdim. İnsanlar beni izlerken, arkadaşları video koymuş da izliyorlarmış gibi hissetsinler istiyorum hep. Aşırı öğretici, faydalı bir içerik iddiam olmasa da; o arkadaş hissini vermekti hep amacım. Bazen bana ‘Mutsuzdum, seni izledim çok iyi geldi.’ diyorlar. Bundan daha çok mutluluk veren bir şey yok. Bu hissi onlara verebilmek için hiçbir şey yapmıyorum. Senaryo ya da üzerine düşündüğüm birşey yok. Kamerayı açıp plansız karşısına geçiyorum. Sadece ne konuda bir video çekeceğimi önceden düşünüyorum o kadar.

 

Hem mühendis, hem komik, hem güzel, iletişimi desen harika… Hep popüler ve sevilen bir kız mıydınız çevrenizde?

 

Çok teşekkür ederim. Her zaman popülerdim yaa ben, diye bir cümle benden tabiki çıkmaz. Hiç iddialı konuşmaları beceremem. Ama hep tanınırdım ve çevrem genişti diyebilirim. Severlerdi ya beni!

 

Duygu Özaslan’la tanışıklığınız ne zamana dayanıyor? Aranızda tatlı bir rekabet söz konusu mu?

 

Duygu ile 1 sene önce tanıştık. Tanışır tanışmaz ilk günden birbirimizi çok sevdik zaten. Daha sonra konuşmadığımız bir gün olmadı! Rekabet diye bir şey ikimiz için de söz konusu bile olamaz. Biz gerçekten kardeş gibiyizdir. O yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum böyle bir arkadaşlığa sahip olduğum için. Bu devirde gerçekten zor çünkü.

Zayıf olmanın kadına kattığı nedir diye sorsak? Bir de öncenizi ve sonranızı bilen biri olarak zayıflamak isteyen fakat motive olamayanlara ne demek istersiniz?

 

Zayıflama hikayemi anlattığım video izlenmiş. (Gülüşmeler) Ben bu konuda hiç yetkim olmamasına rağmen kendi görüşlerimi anlattım o videoda. Belki yardımcı olur diye. Şu anda zayıf değilim bu arada. Zayıf olmaya değil de sağlıklı olmaya özen göstermek gerek bence. Zayıf olamadım hayatımın hiçbir döneminde, yemeyi bu kadar seven birisi olarak zorluk çekiyorum. Zayıflamak isteyenlere şunu diyebilirim ki sizi anlıyorum. Ne yemeniz ve ne yememeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Neler yapmanız gerektiğini biliyorsunuz ama yapmıyorsunuz. Sizi anlıyorum, karar vermeniz lazım sadece. Ama kesin bir karar. Emin olduğunuz o anı anladığınız zaman, bir daha kararınızdan dönmüyorsunuz zaten.

 

Favori sorum… Kendime bu konuda ilk kez arkadaş bulduğum için çok mutluyum. Nedir bu dil emmek, her an istemsiz ve zevkli..?

 

(Gülüşmeler) Dil emen bu kadar çok kişi olduğuna o kadar çok şaşırdım ki. Kimseye anlatmayı düşünmediğim bir şeydi. Çünkü anlamazlar diye düşündüm. Ama herkes beni anladı! Tamamen istemsiz yaptığımız acayip rahatlatan bir şey. Kontrol ettiğimiz bir şey de değil. Ama fark ettiğim an durduruyorum garip çünkü. (Gülüşmeler)

 

Youtube’ta paylaştığınız videoları kim çekiyor ve çekim sırasında kullandığınız malzemeleri sorsak?

 

Odamda çekilen videoları ben çekiyorum. Tek olduğum zaman daha az utanıp, daha çok kendim oluyorum. Tripoda koyup çekiyorum tek başıma. Yanımda bir arkadaşım varsa zaten samimi oluyoruz direkt ve eğleniyoruz. Kimse bu tarz videolarda başımda durmuyor yani. Dışarıda çekimlerde ise yardımı erkek arkadaşım Hazım ediyor. O da yoksa  erkek kardeşim Murathan’dan yardım alıyorum. Fotoğraf işi de çoğunlukla Hazım’da. Çekim esnasında Canon EOS 70D + 50mm f/1.4 USM lens ile ya da 18-135 stm lens ile çekiyorum ortama göre. Bazen Canon eos 600d + 50mm f/1.8 lens ile çekebiliyorum. Vlogları iPhone 6s plus ile çektim. Ama onu da şimdi Canon G7X mark II ile çekmeye başlayacağım, aklımda onu almak var. Video düzenlemelerini ise Final cut pro x kullanarak yapıyorum. Ekipmanım sanırım bu kadar şu anda, umarım daha güzel şeyler de eklenir.

 

Erkek arkadaş demişken bir erkekte sizi öncelikle etkileyen nedir?

 

Bu soru şimdi bir garip oldu.(Gülüşmeler) Sanırım ilk zeka ve komik olmasıdır en çok. Aynı kafa yapısında olmamız çok önemli. Bir de müzik zevki!

 

İleriye yönelik değişik planları var mı Cansu Akın’ın? Reklam filminde gördük en son sizi..

 

İleriye dönük büyük bir değişim şu an için yok. Yüksek lisansımı bitirmeyi planlıyorum ilk olarak. Evet reklam filmi çıktı, ben henüz televizyonda kendimle karşılaşmadım. Ama bu yönde ilerleyeceğime dair bir plan ya da proje yok.