Canlı yayın çılgınlığına hazır mısınız?

Pazartesi, 6 Nisan 2015 14:34

Gezi Parkı’ndan Çıkan Fikir 

Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul’da bulunan İranlı Kayvon Beykpour’un bu eylemler sırasında aklına düşen fikirle geliştirdiği canlı yayın uygulaması Periscope, Twitter sayesinde son günlerin en çok konuşulan uygulaması oldu.

İster İstanbul’da bir eylemde olun, ister New York’ta bir fuarda, ister Paris’te nehir kenarında… Her nerede ne yapıyor olursanız olun artık dünyanın her noktasına telefonlarınızla canlı yayın yapabiliyorsunuz.

Periscope2Canlı yayın uygulamasını ilk olarak Meerkat’le duysak da, Twitter’ın 26 Mart itibarıyla yayına aldığı Periscope’un hikayesi aslında çok daha eskiye, Gezi Parkı eylemlerine dayanıyor. Şöyle ki, Periscope’un İranlı kurucu ortağı Kayvon Beykpour, Gezi Parkı eylemleri sırasında İstanbul’da bulunur. İnsanların sokaklarda telefonlarıyla fotoğraf ve video çektiğini gören Beykpour’un aklına işte bu görüntü karşısında bir canlı yayın uygulaması olsa da insanlar anında görüntülerini tüm dünya ile paylaşabilse diye bir fikir düşer. Bu fikri ortağı Joseph Bernstein ile paylaşır ve bir yıl sonra Joseph Bernstein ile Periscope’u kurarlar.

Hazırlayan: SELİN BABACAN

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 211. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play