Çanlar Fenerbahçe için çalıyor!

Çarşamba, 20 Mart 2013 17:47

fb-bate-mesale-123-123UEFA, Fenerbahçe’yi deplasmandaki V. Plzen maçında stada sahte biletle girmeye çalışan Fenerbahçeli taraftarlar nedeniyle Disiplin Kurulu’na sevk etti.

Fenerbahçe’nin Viktoria Plzen’le deplasmanda oynadığı maçta stada sahte biletle giriş teşebbüsünde bulunan bir grup Fenerbahçeli taraftarın tespit edildiği ve bu nedenle sarı lacivertli kulübün Disiplin Kurulu’na sevk edildiği öğrenildi.

Fenerbahçe kulübünün internet sitesinden konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Kulübümüz; UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu’nda deplasmanda oynadığımız Viktoria Plzen maçında, belli bir taraftar grubu tarafından gerçekleştirilen sahte biletle maça girme teşebbüsü nedeniyle, Disiplin Talimatı’nın 42. Maddesi uyarınca UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu’na sevk edilmiştir.

Karşılaşma öncesinde belli bir taraftar grubunun maça sahte biletle girme teşebbüsünde bulunacağı yönünde gelen istihbarat üzerine; kulübümüz yetkilileri, Viktoria Plzen Kulübü ve UEFA güvenlik görevlileriyle bu konu üzerinde gerekli istişarelerde bulunmuşlardır. Bu işbirliğinin sonucu olarak sahte biletli kişilerin stadyuma girişi Çek güvenlik güçleri ve UEFA görevlileri tarafından engellenmiştir. Söz konusu işbirliği; UEFA’dan kulübümüze gelen sevk yazısında da “Fenerbahçe Kulübü güvenlik organizasyonu çerçevesinde azami gayret göstermiştir” şeklinde de ifade edilmiştir.

Ancak teşebbüs aşamasında kalan bu eylem dolayısıyla ; UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu gönderdiği bir yazıyla kulübümüzü disiplin kuruluna sevk etmiştir.

İlgili ihlal raporda şu şekilde yer almıştır;

“ Stadyum dışında sahte biletli / biletsiz Fenerbahçe taraftarları stadyuma girmeye çalıştı; sayıları yaklaşık 150’ydi. Bu olay devre arasında yaşanmıştır. Stadyumdaki Fenerbahçe taraftarlar kapıyı açmaya çalıştı. Polis ve güvenlik görevlileri bu girişimi engelledi, kısa bir müdahalenin ardından durum kontrol altına alındı. Polis ve güvenlik görevlileri, iyi bir işbirliğiyle durumu dikkatle yakından izledi. Bu gelişme maçın sorunsuz bir şekilde seyretmesini etkilemedi. “

Sevk ile ilgili savunmamızı UEFA’ya ilettiğimizi belirtir; konunun, en geç 19 Nisan 2013 Cuma günü’ne kadar karara bağlanması beklendiğini kamuoyunun bilgisine önemle sunarız.”

“10 bin euro para cezası gelir”

UEFA Tahkim Kurulu Üyesi ve Avukat Levent Bıçakçı, bu eylemin karşılığının büyük ihtimalle 10 bin euro’ya kadar para cezası olacağını söyledi.