Can Gürkan ve işletme müdürü Ramazan Doğru tutuklandı

Salı, 20 Mayıs 2014 10:05

301 can alan maden soruşturmasında işletmenin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan genel müdür Ramazan Doğru’yu, Doğru “Yetki imzası sahte” diyerek patronu suçladı. Mahkeme ikisini de tutukladı.

Soma’da 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili Akhisar Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada mahkemeye çıkarılan şirket yetkilileri arasında çatlak çıktı. Hâkimin önünde “sahte imza restleşmesi” yaşandı.

SAVCIDAN 5 SORU

5 sorgu savcısı, şüphelilere 9 soru yöneltti. Hangi görevi üstlendikleri, kaç yıldır çalıştıkları ve maaşlarının yanı sıra kazanın sebebi ve sorumlularını ortaya çıkarabilecek 5 soru dikkat çekti. Savcılık, “Sensörler uyarı vermesine rağmen niye önlem alınmadı”, “Karbonmonoksit oranı yüzde 50’nin üzerine çıkmış ne önlem aldınız”, “Yaşam odası var mıydı”, “Sensörlerin karbonmonoksit ve ısı artışı uyarısına rağmen ne önlem alındı” ve “Daha önce de benzer yangın çıktı mı, çıktıysa ne gibi önlemler alındı?” sorularına yanıt istedi. Şüpheliler, faciada sorumlulukları olmadığını savundu.

İşletmeci şirketin genel müdürü Ramazan Doğru, mahkemede ‘Bana verilen yetki imzası sahte’ diyerek patronu Can Gürkan’ı suçladı. Gürkan ise genel kurul belgesini gösterip Doğru’yu suçladı. Önce ‘denetimli serbestlik’ isteyen savcı, ikinci kez sorguladığı Gürkan için ‘sahte imza’ iddiasından sonra tutuklama istedi. Soruşturmada Can Gürkan ve Ramazan Doğru’yla birlikte 8 kişi tutuklandı. 8 kişi savcılıkça, 9 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.