CAN DOSTUNA SAHİP ÇIK!

Perşembe, 27 Eylül 2012 13:12

Dipnot Tablet yine renkli, güncel ve dopdolu bir dergi oldu. Makaleleri, videoları, fotoğraflarıyla başında uzun zaman harcayabileceğiniz bir dergi tablette sizleri bekliyor.

“YALAN DÜNYA” kapağı ile Dipnot Tablet’in 80. sayısı çıktı!

Onlar bize emanet. Kocaman bir nokta. Sokakta aç bi ilaç gezen, üşüyen, tekmelenen kediler ve köpekler bize emanet. Onların bize herhangi bir kötülüğü yok. Ortada bir kötülük varsa o sadece biz insanlardan çıkıyor. Kötülük yapanları da insan diye nitelemiyoruz o ayrı. Bugüne kadar kısırlaştırılma bahanesi ile barınaklara götürüyoruz cümlesi adı altında nice hayvan katledildi. Önümüzdeki günlerde çıkarılması planlanan 5159 sayılı Hayvan hakları Yasa Tasarısı ise tam bir ölüm fermanı. “Sahipli ve sahipsiz hayvanları belediye sınırları içinde ya da dışında başıboş bırakmak yasaktır.” ne demek biliyor musunuz? Toplu katliamların önünün açılması demek.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun değiştirilmesi için yazılan tasarının TBMM Başkanlığı’na sunulmasının ardından Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi : “Bu yasa tasarısı ne hayvan korumayı amaçlıyor ne de hayvan haklarını gözetiyor aksine hayvanları izole ederek katletmeyi meşrulaştırıyor” açıklamasında bulundu.

Açıklamalarına devam eden İnisiyatif: “Bu yasa tasarısı, meclis tarafından kabul edilirse bırakın hayvanları korumayı, ortada korunacak, haklarından bahsedilebilecek hayvan kalmayacak. Bu yüzden bu yasa tasarısının baş mimarları olan Bakan Eroğlu’nu ve Eker’i protesto edeceğiz.” dedi.

Sokak hayvanları ile ilgili bir sorun yaşanmıyor. Kuduz yıllar önce terk etti bu toprakları. Ne yazık ki toplumumuz da sokak hayvanı kavramı, Osmanlı da merhamet ve şefkatle anılırken, Batılaşma hareketi sonrası sokak hayvanlarımız en karanlık ve felaket ve sefalet dönemi yaşadı. Buna dur demek üzere 30 Eylül pazar günü eş zamanlı olarak bir çok ilimizde yapılacak yürüyüşe biz hepinizi bekliyoruz. İçinizdeki merhamete kulak vererek, umursamazlık etmeyip gelin. Bu sefer yüksek sesle “Hayır!” diyelim. Can dostumuza sahip çıkalım. Çünkü bu yasanın ucunda evdeki kedi ve köpeğinizde var!

Ece Esmer