Çamlıca Camii’nin temeli atıldı

Perşembe, 8 Ağustos 2013 11:40

fft99_mf3511831Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın katıldığı törenle atıldı.

İstanbul’in siluetine değer katacağını, kent dokusuna ve geçmişten geleceğe giden yolda mimari geleneğe uygun olarak Selçuklu-Osmanlı mimarı çizgisindeki caminin İstanbul’un sembollerinden birisi olacağını belirten Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar, eserin Başbakan Erdoğan’ın fikir projesi olduğunu söyledi.

İMGESEL BİR ESER

Bayraktar, kendisinin de, Başbakan Erdoğan’ın himayesinde, takip ve doğrultusunda yapılacak caminin teknik organizatörü olduğunu, harita alımlarından imar planlarına kadar bütün safhalarda hizmet ettiğini ifade ederek, “Allah’ın evi niteliğindeki, böylesine imgesel bir eserin yapında karınca kararınca emeğimiz olursa ne mutlu” dedi.

BÜYÜK BİR DÜŞÜNCENİN ÜRÜNÜ

Çamlıca Camii’nin, hem İstanbul’un ve Türkiye’nin marka değerini artıracağını, hem de İslam alemine ve tüm insanlığa hizmet verecek bir eser olduğunu savunan Bayraktar, caminin çevreci bir anlayışla dizayn edileceğini, Çamlıca’daki kulelerin tamamının kaldırılıp, etrafın yeşil alan olacağını vurguladı. 3 yıl içinde bitirilmesi planlanan caminin dünyada sayılı İslam ibadethaneleri, camileri arasında yer alacağını, dünyanın en görkemli eserlerinden olacağına vurgu yaptığı caminin Başbakan Erdoğan döneminde yapılmasının önemine dikkat çeken Bayraktar, “İnsan ne kadar düşünebiliyorsa o kadardır. Bu eser de büyük düşüncenin ürünü” diye konuştu.

Tags