Cameron: IŞİD’in varlığına son verilecek ama Batı bunu tek başına yapmayacak

Perşembe, 11 Eylül 2014 09:46

Geçen seneya kadar adını bile duymadığımız IŞİD örgütü (Irak Şam İslam Devleti) ya da yeni adı ile İD yani sadece İslam Devleti, Suriye ve Irak’taki hızlı ilerleyişi ile Batı’nın Suriye’deki stratejisini bir anda değiştirmesine yol açtı. Önceliği Esad’ı düşürmek olan ve bu yolda Suriye’deki isyancılara destek veren ABD, İngiltere ve diğer Avrupalı müttefikler, El Kaide ayrılıkçısı radikal İslamcı IŞİD’in stratejik şehirleri bir bir ele geçirmesinin ardından, bu önceliklerini değiştirmek durumunda kaldı. Batı, hem Esad’ı, hem de Suriyeli isyancıları unuttu. ABD ve İngiltere şimdi yeni peydahlanan ve yağmacılık, rehinler karşılığında alınan fidyeler ve ele geçirdiği petrolden elde ettiği gelir ile kısa zamanda tarihin en zengin terör örgütü haline gelen IŞİD’i nasıl ortadan kaldıracağını düşünüyor.

Çarşamba günü İngiliz Parlamentosu’ndaki haftalık “Başbakana sorular” oturumunda David Cameron IŞİD tehdidi ile ilgili olarak çok net ve sert konuştu: Cameron ABD’li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff’un infazlarını şiddetle kınayarak başladığı konuşmasında “Bu tür barbar katiller, bizi sindiremeyecek. Eğer tehditleri karşısında zayıflayacağımızı düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Tam tersi etki yaratacak. Değerlerin, hukukun egemenliği altında tuttuğumuz hürriyetin, özgürlüğün, demokrasinin korunması için daha kararlı olacağız” dedi.

IŞİD’in elinde tuttuğu bir İngiliz vatandaşının da hayatının tehlikede olması ise Cameron’a geri adım attırmadı. Cameron biraz da İngiliz halkını kötü habere hazırlamaya çalıştı. IŞİD’in “varlığına son verileceğini” söyleyen Cameron, bunun Batı liderliğinde bir operasyonla olmayacağının da altını çizdi. Cameron, “Kürtler, Irak hükümeti ve bölgedeki komşuların desteği” ile IŞİD’in baskı altına alınacağını söyledi. Cameron bu stratejisinde ana muhalefet lideri Ed Miliband’in de tam desteğini aldı.

Suriye ve Irak’ın komşularından destek bekleyen İngiltere, Irak’ın içinde bulunduğu kaostaki kendi sorumluluğunu da tartışıyor. En son Tony Blair’in IŞİD’in yükselişinde 2003 yılındaki ABD ve İngiliz operasyonunun ilgisi yoktur şeklindeki açıklamasının ardından, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Tony Blair için “Ve sonunda delirdi” diyerek sert tepki gösterdi. İngiltere’yi sarsan başka bir sorun ise 500 İngiliz vatandaşının Suriye’ye giderek IŞİD’e katılması. Bu durum 2003’deki Irak savaşının ülkedeki Müslümanları radikalize etmesine bağlanıyor. Tony Blair destekçilerinin argümanı ise Irak operasyonuna katılmayı reddeden Fransa’dan 700 kişinin ve yine operasyona katılmayan Almanya’dan 400 kişinin de IŞİD’e katılmış olması. Yani Irak savaşı olsun olmasın ülkedeki radikal İslamcılar bu örgüte katılacaktı görüşünde olanlar var. Bu hali ile tartışma biraz tavuk ve yumurta ikilemine dönüşmüş durumda.

Hazırlayan: İLDEM WİLSON

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play