Call of Duty’nin son oyunu ilk gününde 1 milyar dolar kazandırdı

Perşembe, 7 Kasım 2013 13:22

call_of_duty_ghosts-leadergamerDünyada akıl almaz bir şekilde gelişen oyun piyasasında bu kez efsane savaş oyunu serisi Call of Duty’nin başarısı konuşuluyor. Serinin son oyunu Call of Duty: Ghost piyasaya çıktığı ilk günde 1 milyar dolar gelir elde etti. Bu başarı geçtiğimiz ay piyasaya sürüldüğünde satış rekorlarını alt üst eden GTA V’i bile geride bıraktı.

Call of Duty’nin GTA’yı geride bırakması ile ilgili ise Forbes dergisi önemli bir ayrıntıya dikkat çekti. GTA 5′in perakendeciler aracılığıyla satış yerine internet üzerinden satıldığı ve bu durumdan dolayı oyunun en az 15 milyon kopyasının üretilip satıldığı düşünülüyor.

Ghosts ise teknoloji market raflarında yer edinerek sunuldu. Activision firması ilk gün sonunda iyi bir rakam elde etse de, stokların tükenmesi halinde kopya satışların risk oluşturabileceği belirtildi.

Call of Duty’nin yine GTA 5 satışlarını geçmesindeki bir diğer önemli ayrıntı ise oyunun GTA gibi sadece Xbox 360 ve PS3 oyun konsollarında değil; PC’lerde ve Wii U konsollarında oynanabiliyor olması.