Çağlayan Adliyesi’nde 50 avukata gözaltı

Salı, 11 Haziran 2013 13:55

Bu sabah polisin Taksim’e girmesi ve müdahalesi Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda avukatlar tarafından protesto edildi, 50 avukat gözaltına alındı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bir grup avukat, Taksim Gezi Parkı gösterilerinde polisin müdahalesini ve yaşananları protesto etmek için alkışlı protestoya başladı. Önce adliyedeki özel güvenlik görevleri avukatların etrafını sardı, ardından çevik kuvvet polisi adliyeye girdi.

Bunun üzerine adliyenin balkonlarında toplananlar avukatlar polisin dışarı çıkması için slogan attı. Çevik Kuvvet de adliye girişindeki avukatları iterek dışarı çıkarttı. Arbedede bazı avukatlar yere düştü, iki avukat da gözaltına alındı.

Meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto eden ve adliyenin polis merkezinin önünden ayrılmayan avukatlara da müdahale edildi.

Kask ve kalkanlarıyla adliyeye giren çevik kuvvet ekipleri, avukatları yakalayarak gözaltına aldı. Avukatların direnmesine rağmen polisler, gözaltı işlemlerini sürdürdü. Avukatların tepki göstermesi ve gözaltına alınmak istememesi nedeniyle yaşanan arbedede, adliyenin giriş kapıları kapatılarak vatandaşların girişi engellendi.

Gözaltına alınarak dışarı çıkarılan avukatlar, adliyenin önünde bekletilen çevik kuvvet ekip otobüslerine bindirildi. Yaklaşık 50 avukatın gözaltına alındığı öğrenildi. Diğer avukatlar ise otobüsün önüne geçerek, geçişi engellemeye çalışırken, hareket eden otobüslerin ardından, “Bizi de gözaltına alın” şeklinde bağırdılar

‘BARO NEREDE?’

Bu arada bazı avukatlar da, “İstanbul Barosu yetkilileri nerede?” şeklinde bağırarak, baronun adliyede olmamasına tepki gösterdiler. Gözaltına alınan avukatlar, adliyeden götürüldü.

Bu arada İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal da İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ile görüşmek üzere İstanbul Adliyesi’ne geldi.