Çağla Büyükakçay’dan altın madalya

Pazar, 30 Haziran 2013 10:08

teniste_altin_madalya_48918_550_30017. Akdeniz Oyunları’nda tek kadınlar finalinde korta çıkan milli tenisçi Çağla Büyükakçay, İspanyol rakibini yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Çağla, Akdeniz Oyunları tarihinde Türkiye’ye, teklerdeki ilk altın madalyasını kazandırdı.

Yeni Tesis Merkez Kort’ta oynanan final mücadelesinde milli raket Çağla Büyükakçay, İspanyol Sara Sorribes Tormo ile karşılaştı. Müsabakanın ilk setini 6-1, ikinci setini ise 6-3 üstün kapatan Büyükakçay, karşılaşmayı da 2-0 kazandı.

Bu sonuçla Çağla Büyükakçay, Akdeniz Oyunları tarihinde Türkiye’ye, teklerdeki ilk altın madalyasını kazandırdı.

İspanyol Tormo’nun gümüş madalyada kaldığı tek kadınlarda İtalyan Federica Di Sarra, vatandaşı Anastasia Grymalska’yı 6-3′lük iki setle, 2-0 mağlup ederek bronz madalya elde etti.

‘ÇOK MUTLUYUM’

17. Akdeniz Oyunları’nda tenis tek kadınlarda şampiyon olarak, Türkiye’ye oyunlar tarihinde ilk altın madalyasını kazandıran milli raket Çağla Büyükakçay, “Dün 5 saat tenis oynadım. Çok yorgundum ama yapacaklarıma odaklandım. Güzel bir sonuç ortaya çıktı. Bunun için çok mutluyum” dedi.

İspanyol Sara Sorribes Tormo’yu finalde 2-0 mağlup ederek altın madalyaya uzandığı mücadelenin ardından AA muhabirine açıklamalarda bulunan Büyükakçay, altın madalya kazanmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirterek, “Daha önce hep televizyondan seyrederdim. Altın madalya kazanmak çok güzel bir duyguymuş. Özellikle ev sahibi olduğumuz yerde kazanmak çok daha anlamlı oldu. Seyricileri çok iyiydi. Beni motive ettiler. Dün 5 saat tenis oynadım. Çok yorgundum ama yapacaklarıma odaklandım. Güzel bir sonuç ortaya çıktı. Bunun için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

17. Akdeniz Oyunları’nın kariyerindeki üçüncü oyunlar olduğunu anlatan milli raket, “Daha önce Pescara’da çiftlerde gümüş madalya kazanmıştık. Burada ise hem çiftlerde hem de teklerde altın madalya kazandım. Ülkemiz adına

oynadığımız ferdi bir turnuva ama ülkeme bir madalya kazandırmak çok güzel bir duygu. Umarım olimpiyatlara katılarak bunu tekrarlarım” ifadelerini kullandı.

Mersin’in komşusu olan Adana’da doğduğunu hatırlatan milli tenisçi, “Oyunların Mersin’de yapılması çok iyiydi. Mersin, hem tesisi hem de havasıyla bu organizasyonu çok güzel taşıdı. Bütün çalışanlara, emeği geçenlere ve gönüllülere çok teşekkür ederim. Benim için de çok değerli bir turnuva oldu. Ev sahibi olduğumuz yerde kazandım” diyerek sözlerini tamamladı.