Buzzfeed’le Nereye Kadar?

Perşembe, 31 Temmuz 2014 09:54

BuzzFeed akımı tüm dünyadaki haber sitelerine yayılmaya devam ediyor. Peki bu haber ve habercilik anlayışını nasıl etlikeyecek? İldem Wilson Dipnot Tablet için kaleme aldı.

 

Buzzfeed’le Nereye Kadar?

BuzzFeed akımın tüm dünyadaki haber sitelerine yayıldığı ve hayatımızın liste olduğu bu günlerde kullanıcılar olarak internetten nasıl beslendiğimize yeniden bakmalıyız.

Ayda 85 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en popüler websitelerinden biri olan BuzzFeed 2006 yılından beri yayında olsa da global ününe son iki yılda kavuştu. Günde 300 ila 400 arasında liste yayınlayan sitenin “Kendini sushi sanan 14 kedi”, “Ünlülerin burnu olmasaydı”, “En yakışıklı 25 Mısırlı protestocu” gibi çılgın listeleri ile gazeteciliğin geleceğini belirlediği uzun zamandır konuşuluyor.

Özellikle son bir yıla bakarsak “listicles” adı verilen ve eğlenceli olduğu kadar zaman kaybı da olan BuzzFeed tarzı haberler BBC ve CNN gibi en ciddi haber kuruluşlarında ve onları takiben Türk haber sitelerinde de yer yer görünür oldu.

Listelerin en çekici yani kolay anlaşılıyor olmaları. Listeler size bir yazıda idrak etmeniz gereken kaç nokta olduğunu önceden bildiriyor. Birkaç paragraftan oluşan bir yazıyı okurken herhangi bir noktayı kaçırmamak için her cümleyi sindirerek okumanıza gerek kalamıyor. BuzzFeed listelerinin asıl çekici tarafı ise komik olmaları. Gün boyu bilgisayar ekranı karşısında çalışırken çok sıkılan milyonlar, BuzzFeed’e dikkat dağıtmak için gidiyor.

BuzzFeed‘in hedefi iddialı; sadece güldüren, eğlendiren ama içi boş viral listelerden oluşan bir site olmak yetmiyor. BuzzFeed, ABD’li Politico gazetesinin editörü Ben Smith’in başına getirildiği araştırmacı gazeteci ekibi ve Guardian gazetesinden transfer edilen dünya haberleri editörü Miriam Elder ile ciddi habercilik de yapıyor. BuzzFeed’in ana sayfası ise internette dönen tüm geyiklerin bir araya toplandığı bir tür viral havuz. Bir taraftla ‘news’ sayfasında, İsrail’in Filistine yaptığı saldırılarda 200 kişnin hayatını kaybettiğini okurken, ana sayfaya geri döndüğünüzde hayatın tüm gerçeklerinden uzak, rengarenk Caps’li, LOL’lu, OMG’lı, CUTE’lu, WTF’li bir eğlence dünyasına giriyorsunuz.

BuzzFeed gazeteciliğin geleceği olarak görülüyor ve tüm ciddi haber kurumları BuzzFeed trendini kaçırmamak için kendilerini bu akıma adapte etmeye çalışıyorlar. Sadece haber kuruluşları değil, reklam sektörü de artık TV bile izlemeyen yeni nesli internette yakalamaya çalışıyor. BuzzFeed listelerine monte edilen ürün tanıtımları internet medyasının ağzını sulandırıyor.

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play