Buzullarda sıcaklık 44 bin yılın zirvesinde!

Cuma, 25 Ekim 2013 12:21

8C9483628-sputnik-ice-cap-2.blocks_desktop_mediumKüresel ısınma üzerine yapılan tartışmalar gündemden neredeyse tamamen düştü. 2010 yılında Kyoto protokolü nedeniyle oldukça popüler hale gelen iklim değişikliği şu sıralar hiçbir yerde duymuyoruz. Kyoto gibi siyasi bir tetikleyici geride kaldığı için tehlikeyi pek de umursamıyoruz.

Biz kafamızı toprağa gömüp sonuçlarını tam anlamıyla kimsenin tahmin edemediği bu olayı görmezden gelsek de bilim adamlarının yaptığı bir araştırma çok çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. ABD’deki Columbia Üniversitesi Kanada’daki buzulları yıllar önce mercek altına aldı. Gördüğünüz bu fotoğrafta bir zamanlar buzullarla kaplı olan bir alanda çekildi. Geçtiğimiz yaz aylarında ellerine geçen bir sonuç ise tehlikenin her zamankinden daha yakın olduğunun habercisi: Kanada buzullarında bu yıl ölçülen sıcaklık değeri, 44 bin yılın en yüksek seviyesi!

Çalışmaya göre buzullardaki sıcaklık artışının 11 bin yıl önce başladığı ancak son yüzyılda karbon salınımının artması nedeniyle erimenin felakete neden olacak boyutta hızlandığı belirtildi. Binlerce yıl önce güneş radyasyonunun bugüne göre yüzde 9 daha fazla olduğu gözlemlenirken yine buna neden olarak atmosfere salınan gazların oluşturduğu bulut gösterildi.

Bilim adamları ısınmanın 1970 ve 1990’da sıçrama yaptığını vurgularken küresel ısınma için bugün önlem alınsa bile buzulların büyük bir kısmının erimekten kurtarılamayacağını ve iklimlerde değişikliklerin yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi