Büyükelçiden ABD’lilere “Güneydoğu’ya gelin” çağrısı

Pazartesi, 24 Haziran 2013 09:58

ricciardone_cozum_surecini_yuzde_100_destekliyoruz_h38651ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, barış sürecinden umutlu olduklarını belirtti ve Amerikan vatandaşlarını gezip görmeleri için Güneydoğu’ya davet etti.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone eşi Marie Ricciardone ile gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van’a gitti.

Francis Ricciardone ilk olarak Van Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti.

Van’da çok sıcak karşılandıklarını belirten Büyükelçi Ricciardone, daha önce deprem döneminde gelmek istediğini ancak, bazı sebeplerden dolayı gezisinin iptal edildiğini söyledi.

Depremin acısını paylaştıklarını ifade eden Ricciardone,”Van gördüğümüze göre inanılmaz şekilde yenilenmiş. Van’da bizim için güzel hatıralarımız var. Çok önce gelmiştim. O zaman gezmiştim ve bir Van Kedisi almak istemiştim. Şimdi yine geldik ve yine gezeceğim” dedi.

“Barıştan umutluyuz”

Akdamar Adası’nı gezeceklerini belirten Ricciardone, barış sürecinden umutlu olduklarını söyledi.

Ricciardone, “Anladığım kadarıyla yarın Florida’dan Van’a gelen Amerikalar var. Vatandaşlarımızı teşvik etmek istedik. Van’ın ne kadar güzel olduğunu hatırladık. Amerika’dan buralara turizmi teşvik etmek istiyoruz. Özellikle bu günlerde barış için hepimiz umutluyuz. Çok iyimseriz. Onun için Amerikalıları Van’a Güneydoğu’ya gelmesini istiyorum. Biz Tüm Türkiye’de rahat rahat bulunuyoruz. Onun için buraya da geldik” dedi.

Van Valisi Münir Karaloğlu ise Büyükelçi Ricardione ve eşini ağırlamanın kendilerin mutlu ettiğini belirterek, Büyükelçi Ricciardone’ye üzerinde Akdamar Kilisesi resminin bulunduğu bir tablo hediye etti.

Büyükelçi Ricciardone, valilik ziyareti sonrası Gevaş İlçesi’ndeki Akdamar Adası’na geçti.