Burada yetiştiler bu şiddet niye? Boston’daki saldırıya en trajik yorum

Pazar, 21 Nisan 2013 12:30

 

obama-boston-marathon-explosions.jpeg2-1280x960Başkan Obama, saldırgan kardeşlerin ABD vatandaşı olduğunu belirterek, “Ülkemizde yetişen ve eğitim gören bu gençler, neden böyle bir şiddete başvuruyor” diye sordu

ABD Başkanı Barack Obama’nın, 5 yıl önce başkan olmasından bu yana birçok kanlı eylem yaşandı. 20 Temmuz 2011′deki Batman filmi sırasında 12 kişinin öldürülmesi veya 14 Aralık’taki 20′si çocuk 26 kişinin öldürüldüğü Sandy Hook okul katliamı ülkeyi yasa boğdu. Obama, pazartesi günkü maraton saldırılarıyla ise 11 Eylül 2001′den bu yana yabancılar tarafından kendi toprakları içindeki en ölümcül saldırıyı yaşadı. Saldırıyı Çeçen asıllı Çarnaev kardeşlerin düzenlediği belirtilirken, Obama, Beyaz Saray’da basının karşısına çıktı.

‘BURADA BÜYÜDÜLER’
İkisi de ABD vatandaşı olan Çeçenistan asıllı kardeşlere “yabancı” yaklaşımında bulunmayan Obama, “Cevaplanmamış çok sayıda soru var. Ülkemizde yetişen ve burada eğitim gören bu gençler, neden böyle bir şiddete başvuruyor? Bu saldırıları nasıl planladılar ve gerçekleştirdiler? Başkasından yardım aldılar mı?” sorularını dile getirdi. Yakınları ölen ve yaralanan ailelerin bu sorulara bir yanıtı hak ettiğini söyleyen Obama, “Federal yetkililer tatmin edici cevaplar vermek için tüm kaynaklarını seferber edecektir ” dedi. ABD Başkanı, “Ne olduğunu anlayacağız. Bu teröristlerin bütün bağlantılarını araştıracağız” dedi. Obama, farklılık ve birlik ruhunun ülkeyi güçlendirdiğini, ABD’nin dünyanın her tarafından gelen insanlara kapısı açık bir ülke olduğunu ifade ederek, bu ruhu korumanın önemine de vurgu yaptı.

‘ABD KÜLTÜRÜ VARDI’
Şüpheli Cohar Çarnaev’in liseden sınıf arkadaşı Sierra Schwartz, Cohar’ın bir ABD’li gibi yaşadığını belirtti. “Cohar bizimle aynı şeylere gülüyor, şakalar yapıyor, sporla ilgileniyordu. Schwartz, sıradan bir ABD’li lise öğrencisi neler yapıyorsa Cohar da onları yapıyordu” şeklinde konuştu. Şüpheli Cohar Çarnaev 11 Eylül 2012 tarihinde yeşil kartlı göçmen statüsünden ABD vatandaşı statüsüne de geçmişti.

FBI GEÇEN YIL SORGULADI
ABD Başkanı Barack Obama, ikinci Çeçen kardeşin tutuklanmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i aradı. Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, görüşmede Putin, Boston’daki trajik can kayıplarından dolayı Rus halkı adına başsağlığı dileklerini iletti. İkili terörle mücadele konusunda hem fikir olduklarını birbirlerine ilettiler. Rus istihbarat servisi olayın ardından aileyi evlerinde ziyaret ederek bazı sorular sordu. Şüphelilerden Tamerlan Çarnaev’in 2012′de Rusya ziyaretinin ardından FBI tarafından sorgulandığı ve kendisinin bir gizli servis ya da bir terör örgütü ile bağlantısının bulunamadığı ortaya çıktı. Tamerlan’ın Rusya ziyareti sonrası sorgulanması saldırının uluslararası boyutunun olabileceği ihtimalini akla getiriyor.