Burada “güzelliğin 5 para etmez bu sendeki şişmanlık olmasa” diyorlar

Cumartesi, 25 Mayıs 2013 13:38

01Batı Afrika’da Batı Sahra ile Senegal arasında bulunan küçük ülke Moritanya’da dünyanın birçok yerinde geçerli bir güzellik kaidesi işlemiyor. Bu toplumun en güzel kadınları en şişman olanlar. Zayıf kadınlara ise yiyecek ekmek bile alamayacak kadar fakir gözüyle bakılıyor. Ancak bu durum kadınları özgürleştirmiyor, aksine üzerlerine çok daha ağır yükler bindiriyor.

Moritanya’da evlenme çağına gelmiş kadınların “hayırlı bir kısmet” bulabilmeleri için şişman olmaları gerekiyor. Dolayısıyla kendilerini deve sütü, zeytinyağına batırılmış ekmek ve keçi etinden oluşan bol kalorili bir şişmanlama diyetine sokup çatlayana kadar yemek yiyorlar.

Moritanya’da bu geleneğe “gavage” deniyor. Bunun aynı zamanda pate yapmak için kazların aşırı beslenmesi uygulamasına verilen isim olması da dikkat çekici.

ABD’de yayın yapan HBO kanalında başlayan belgesel dizisi Vice son bölümünde “gavage” geleneğini konu etti. Belgeselde bu durum “kendi kendine obezite salgını” olarak nitelendirilirken, programın muhabirlerinden Thomas Morton, Moritanya’da bir “gavage” grubuyla geçirdiği iki günün sonunda tam 5 kilo aldı.

Belgeselde dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Moritanya’da yaşanan ağır kuraklık ve “gittikçe kötüleşen gıda krizi”ne karşın obez kadın sayısının günden güne artmakta olduğuna dikkat çekildi.

Ancak evlenecek kadınların şişmanlatılması geleneği yeni bir durum değil. Zira Moritanya kültüründe şişmanlık zenginliğin, zayıflık ise fakirliğin işareti olarak görülüyor.

Vice’a konuşan Moritanyalı erkekler de şişman kadınları güzel bulduklarını belirtiyor. Bunun sonucunda anneler kız çocuklarını erken yaşlardan itibaren zorla aşırı yemeye teşvik ediyor. Böylece kızların evlenme çağına geldiklerinde Moritanya standartlarında çekici kadınlar olmaları amaçlanıyor.