Bu yaz sinemada kazananlar ve kaybedenler

Salı, 9 Eylül 2014 10:15

Türkiye’nin en iyi sinema yazarlarından Ali Arıkan, Hollywood’da sona eren yaz sezonunun kazananlarını ve kaybedenlerini Dipnot Tablet için kaleme aldı. Hollywood’un kazanan ve kaybedenleri listesini kaçırmayın!

 

Bu Yaz Sinemada Kazananlar ve Kaybedenler

Hollywood’da bir yaz sezonu daha sona erdi ve ödül sezonu Venedik, Telluride ve Toronto Festivalleri’ndeki filmler (ve dedikodularla) başladı. Yazı toplam 4.05 milyar dolar hasılatla kapayan Hollywood’da alarm zilleri çalıyor. Çünkü bu rakam 2013’teki hasılata göre yüzde 14,7 gibi bir düşüşü temsil ediyor. Eğer enflasyonu göz ösinünde bulundurursak 2014, 1997’den beri Hollywood’un en az para kazandığı yaz oldu.

***

Yani Hollywood’da genel olarak bu yaz da asayiş berkemaldi. Teker teker baktığımızdaysa işler biraz farklı. İşte bu yazın sinemada kazananları ve kaybedenleri:

Kazananlar:

“Galaksinin Koruyucuları” ve Marvel Comics

Bu yaz üç tane süper kahraman filmi gösterime girdi ve üçü de yüksek profilli prodüksiyonlardı. Lakin aralarında en risklisi Galaksinin Koruyucuları’ydı. Diğer iki film Örümcek-Adam ve X-Men gibi hem çizgi roman dünyasının dışında da bilinen hem de daha önce sinemada başarısını ispatlamış karakterlerdi. “Galaksinin Koruyucuları”ysa onlara nispeten çok daha farklıydı. Çizgi roman hayranları arasında bile pek ilgi görmeyen bir grup, daha önce bu ölçekte hiç film yapmamış bir yönetmene teslim edilmişti. Ayakları pek çok anlamda yere basan diğer Marvel filmlerinin tersine “Galaksinin Koruyucuları” uzayda geçen bir bilim-kurgu/komedi meleziydi. Buna rağmen sadece bu yazın değil 2014’ün en fazla gişe yapan filmi oldu. Groot ve Rocket Raccoon karakterleri seyirciyi kendine hayran bıraktı. Marvel’a da yeni bir enerji aşıladı.

Yetişkin Komedileri

“Felekten Bir Gece”nin gösterdiği muazzam gişe başarısının ardından, Hollywood bu furyaya sarıldı. İlk yıllar başarılı olsa da son birkaç senedir yetişkin komedileri gişede tökezlemeye başladı. Bu yaz “Liseli Polisler 2” ve “Kötü Komşular” kendilerinden beklenenin çok üstünde performans gösterdiler. Channing Tatum ve Zac Effron da yıldızlarının hala parladığını ispatladılar. Benzer başka komediler yine gişede zorlansa da, Tatum ve Effron’uın filmleri hem seyirci hem de eleştirmenlerce beğenildi. Filmlerin çifte başarısı gösteriyor ki, karakterlerinin olur olmadık “çılgınlıklarda” bulunduğu, ne dillerine ne de vücutlarına hâkim olabildikleri, 16-18 yaş üstü için yapılan komedilerin furyası gelecek birkaç sene de devam edecek.

Kış Uykusu

“Kış Uykusu” Türkiye’de o tip filmlerden beklenen gişenin çok üstünde bir performans gösterdi. Ayrıca Türkiye’nin resmi Oscar adayı oldu. Tabii bu başarılar filmle ilgili düşüncelerimi kesinlikle değiştirmiyor.

***

Kaybedenler:

Çocuklar

Normalde çocuklara yönelik filmlerin sayısının arttığı ve çok da iyi gişe yaptığı yaz sezonunda bu yıl beklenen olmadı. Uzun senelerdir ilk defa vizyona girecek bir Pixar filmi yoktu. Zaten Pixar da o eski güç ve kalitesini birkaç sene önce kaybetti. “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” ve “Uçaklar”ın devam filmleri de bekleneni ne gişede ne de seyircinin kalbinde vermedi.

Gereksiz Devam Filmleri

“Örümcek-Adam”, “Cehennem Melekleri”, “Günah Şehri”, “Uçaklar” gibi daha birkaç sene öncesine kadar zeitgeistı birebir etkileyen fenomenlerin devam filmleri bekleneni vermedi. Gişede nispeten başarılı olsa da (“Örümcek Adam 2” gibi), seyirci de, daha doğrusu popüler kültürde beklenen izi bırakmadılar.

Erkek Film Yıldızları

Tom Cruise’dan Dwayne Johnson’a, Sylvester Stallone’dan Bruce Willis’e, erkek yıldızlar “erkekliklerini” göstermedi bir türlü. Kaybedenleri oynadılar gişede.

Listenin tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play