Bu yaz hangi filme gitsek?

Çarşamba, 7 Mayıs 2014 13:08

Mayıs ayının gelmesiyle beraber Hollywood da Oscar’dan sonra üstüne serpilen ölü toprağını silkelemeye başlıyor. Her yaz olduğu gibi bu yıl da Hollywood stüdyoları, üstünden en fazla para kazanacakları filmleri tüm dünyada vizyona sokmaya hazırlanıyorlar.
Avrupa Birliği maceramız artık tam anlamıyla bir rüyaya dönüşmüş olabilir. Yıllar boyu bir parçası olmaya çalıştığımız Batı medeniyeti de, hem coğrafi hem de felsefi komşumuz olan Doğu ülkeleri de bizi dışlıyor olabilirler. Ama en azından Hollywood’un yaz filmleri Türkiye’de de nispeten Amerika’yla aynı zamanda gösterime giriyor. Buna da şükür!

Bu hafta, önümüzdeki yaz aylarında seyirciyle buluşacak filmlerle ilgili, siz değerli Dipnot okurlarına bir rehber hazırladık. İyi eğlenceler!

Kötü Komşular (Neighbours)
Vizyon Tarihi: 9 Mayıs
Oyuncular: Seth Rogen, Zac Efron, Rose Byrne

Yeni doğan bebekleriyle banliyöde sakin bir hayat geçirmek isteyen genç çiftin evinin yanına hayatlarını 24 saat parti vermeye adamış üniversiteliler taşınır. Ortaya çıkan kavga da gün geçtikçe daha şiddetli bir hal alır. Zıtların mücadelesini işleyen komediler genelde aşırıya kaçtıkça daha komik olurlar. “Buraya Kadar” (This is the End) filminin ekibinden çıkan “Kötü Komşular”ın da aynı o film gibi azgınlıkta sınır tanımayacağı görülüyor.

Düşman (Enemy)
Vizyon Tarihi: 16 Mayıs
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon

Nobel ödüllü yazar José Saramago’nun romanından uyarlanan film, televizyonda kendisine çok benzeyen birini gören bir adamın bu benzerinin izini sürmesini anlatıyor. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen “Düşman”, varoluşçuluk felsefesini gerilim temalı bir filmde anlatarak ‘izleyiciyi en kısa nasıl hayattan soğuturuz’ sorusuna da cevap arıyor. Farkına varmış olabilirsiniz; ben filmi beğenmedim. Sonu uzun yıllar üniversite kantinlerinde tartışılacak, orası kesin.

Godzilla
Vizyon Tarihi: 16 Mayıs
Oyuncular: Aaron Taylor-Johnson, Bryan Cranston, Ken Watanabe, Mutasyona Uğramış Dev Bir Kertenkele

1954 tarihli ilk Godzilla’nın bir anlamda devamı olan bu yeni filmde, elli ve altmışlı yıllarda Pasifik’te yapılan nükleer testlerin aslında Godzilla’yı öldürme girişimleri olduğunu öğrendikten sonra, devasa yaratığın kış uykusundan uyanıp insan uygarlığını yerle bir etme girişimine şahit oluyoruz. Bu kıyamet esnasında da çeşitli insanların insanlık için küçük ama kendileri için büyük hayat mücadelelerini izliyoruz. 2010’un en iyi filmlerinden “Canavarlar”ın (Monsters) yönetmeni Gareth Edwards umarım 1997 yapımı filmin ne kadar rezil olduğunu bize unutturur.

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek
Vizyon Tarihi: 23 Mayıs
Oyuncular: Hugh Jackman, Jennifer Lawrence, James McAvoy

Marvel şirketinin şüphesiz en popüler ve finansal anlamda da en başarılı çizgi roman serisi X-Men. Gelin görün ki X-Men’in sinema hakları fi tarihinde yapılan bir anlaşmadan dolayı Marvel’da değil 20th Century Fox şirketinde. Biraz da bundan dolayı X-Men filmleri eli yüzü düzgün, birbirine bağlantılı bir genel anlatıya sahip değil. Bu en son film, X-Men’in en ünlü hikâyelerinden birini yorumluyor. Mutantların kaderlerini değiştirebilmek için Wolverine geçmişe gidiyor. Ama bir önceki filmde buna dair hiçbir ipucu bile yoktu. Neyse, el mahkûm, izleyeceğiz.

Evrim
Vizyon Tarihi: 30 Mayıs
Oyuncular: Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany

Ergen nerd’lerin sevgilisi Christopher Nolan’ın görüntü yönetmeni Wally Pfister’ın ilk filmi olan “Evrim”in fragmanı çakma Nolan kokuyor. Konusu da zaten Nolan’ın çiziktirip bir kenara attığı müsvedde gibi: Bir terör saldırısında öldürülen bilim adamı, benliğini üstünde çalıştığı bilgisayarlara yüklemiştir. Zaman geçmeden güçlerinin farkına varır ve bir tür tanrı olmaya başlar. Doksanlardaki “Bahçıvan” filminin de konusu böyleydi, hatırlarsınız (Zeki Müren’in aynı adlı filminin konusuysa farklıydı). ABD’de geçen hafta vizyona giren film, gişede Johnny Depp’in en az para yapan filmlerinden biri oldu bile.

Malefiz
Vizyon Tarihi: 30 Mayıs
Oyuncular: Angelina Jolie, Brenton Thwaites, Elle Fanning

Walt Disney’nin “Uyuyan Güzel” çizgi filmine kahramanından çok damga vuran, kızdığında ejderhaya dönüşen kalpsiz cadı Malefiz’in hikayesinde başrol Angelina Jolie’nin. Masallara revizyonist yaklaşım veya onlara kötünün tarafından bakmak gibi postmodern anlatı tarzları beni benden alıyor. Bu filmde de hikayenin gereksizce genişletildiği görülüyor. Bir de Jolie’nin zaten göz çıkaracak keskinlikte olan elmacık kemiklerine ne diye protez yapmışlar hiç anlamadım. Şu “Çocuklar Duymasın”daki Havuç’un saçlarını kızıla boyamak gibi bir şey…

Yarının Sınırında
Vizyon Tarihi: 6 Haziran
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Lara Pulver

Hayatın anlamını bulana dek aynı günü tekrar yaşayan kibirli hava durumu sunucusunun hikayesi “Bugün Aslında Dündü” ve bir terör saldırısını kimin yaptığını bulmak için tekrar tekrar patlamanın öncesine gitmek zorunda kalan askerin macerası olan “Yaşam Şifresi”nin karışımı gibi görünen film, yakın gelecekte geçiyor. Ölüp ölüp dirilen, her dirildiğinde de dünyayı istila etmiş böceğimsi uzaylılarla dövüşen askeri Danny De Vito oynuyor. Şaka, şaka. Tom Cruise oynuyor. Hoş üç aşağı beş yukarı ikisinin de boyu aynı.

Yeni Başlayanlar için Vahşi Batı
Vizyon Tarihi: 6 Haziran
Oyuncular: Seth MacFarlane, Amanda Seyfried, Charlize Theron

Vahşi batının küçük kasabalarından birinde yaşayan Albert, giriştiği düelloların hepsinden kaçtığı için karizmayı çizdirmiştir. Ancak kasabada kendini gösteren gizemli ve çekici yabancı kadın her şeyi değiştirecektir: hem Albert’a silah kullanmasını ve cesareti öğretecek, hem de kendine aşık ettirecektir. Family Guy’ın yaratıcısı Seth MacFarlane, alametifarikası olan çocuksu ama azgın mizah anlayışının iki sene önce “Ted” filmiyle beyazperdede de başarılı olabileceğini göstermişti. Aynı başarıyı yine yakalayabilecek mi, göreceğiz.

Blended
Vizyon Tarihi: 13 Haziran
Oyuncular: Adam Sandler, Drew Barrymore, Bella Thorne

Adam Sandler ve Drew Barrymore’un komedilerine, suya sabuna dokunmayan, kimseyi küstürmeyecek, en banal ortak paydalarda buluşturan yapımlar olduğu için eleştiri işlemez. Fakat bu kötü özelliği göz ardı edebilirseniz arada fena olmayan bir iki işin de çıkabileceğini görürsünüz. Kötü bir randevu sonrası bir daha buluşmamaya yemin eden ama kaderin ördüğü ağlar sonucu çocuklarının yaz kampında birbirleriyle karşılaşan boşanmış iki insanın hikayesini anlatan “Blended”in fena olmayanlar kategorisine girmesini umuyorum.

Pompeii
Vizyon Tarihi: 13 Haziran
Oyuncular: Kit Harington, Carrie-Anne Moss, Emily Browning

Resident Evil ve Death Race gibi üçüncü sınıf aksiyon filmlerinin beşinci sınıf yönetmeni Paul W.S. Anderson’ın yeni filmi, isminde anlaşılacağı gibi Milattan Önce 79 yılında Vezüv’ün patlamasıyla yerle bir olan Pompey’in trajedisini arka plana alan bir aksiyon filmi. Konusunun ne olduğunu yazmaya bile değmez. Ne de olsa herkes filme Vezüv’ün patlaması sonrası oluşan orta çaplı kıyamet sahneleri için gidecek.

Transformers : Kayıp Çağ
Vizyon Tarihi: 27 Haziran
Oyuncular: Mark Wahlberg, Jack Reynor, Nicola Peltz

Üç yıl önceki filmle sona erdiğini umduğumuz Michael Bay’in Transformers zulmü ne yazık ki yeni bir üçlemenin ilk filmiyle devam ediyor. Bıraktığımız yerden başlayacak olsa da yeni filmin başrolünde bu sefer Shia LaBeouf değil Mark Wahlberg var. Ama aynı “Pompeii” gibi seyirci Transformers’a oyuncuların Stanislavski’nin öğretilerini nasıl yorumladıklarını öğrenmek için değil, iki – ya da tercihen daha fazla – dev robotun birbirlerini nasıl ve ne kadar dövdüğünü görebilmek için gidiyorlar. Ben ki böyle şeyleri severim ve ayrıca fil gibi hafızam vardır ama son üç filmle ilgili tek bir şey bile hatırlamıyorum.

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti
Vizyon Tarihi: 11 Temmuz
Oyuncular: Andy Serkis, Jason Clarke, Kodi Smit-McPhee, Gary Oldman

İşte bu yaz iple çektiğim filmlerden biri. Belki de listenin en tepesinde. 2011’de Maymunlar Cehennemi serisini yeniden başlatan film büyük bir sürpriz yaparak beklenenden çok gişe yapmış, seyircinin gönlünde taht kurmuş, bunlardan da öte bildiğin iyi bir film olmuştu. Devamı niteliğindeki yeni filmin yönetmeni, Amerikan sinemasının yükselen değerlerinden biri olan Matt Reeves. Ve bu sefer de hikâye insanlarla şebeklerin (maymun ayrı, şebek ayrı – buradakiler şebek) arasında yüzyıllar boyu sürecek savaşın belki de ilk muharebesini anlatıyor. Ünlü şair, büyük usta Gülben Ergen’in de dediği gibi: Küt, küt atıyor kalbim.

Hercules
Vizyon Tarihi: 25 Temmuz
Oyuncular: Dwayne Johnson, Ian McShane, Rufus Sewell

Herakles veya Roma mitolojisi üstünden (ve Latin dilleri geleneğinden) Türkçe’ye giren adıyla Herkül’ün aslında sinemaya uyarlanacak çok hikayesi var. Zamanında da uyarlandı ama son yirmi, otuz yıldır beyazperdede Herkül macerası izlemiyorduk. Bu gelenek bu yaz değişiyor ve “Herkül: Trakya Savaşları” adlı çizgi romandan uyarlanan bu film vizyona giriyor. Trakya Savaşları’nın ne olduğunu bilmiyorum ama herhalde bize iki saat yağlı güreş izletecek de değiller. Hayde bre pehlivan…

Galaksinin Koruyucuları
Vizyon Tarihi: 1 Ağustos
Oyuncular: Chris Pratt, Vin Diesel, Zoe Saldana

Marvel Stüdyoları’nın şimdiye kadar aldığı en büyük risk. Demir Adam, Kaptan Amerika veya Thor gibi karakterler, Örümcek-Adam veya X-Men’in yanında Marvel çizgi romanlarının üçüncü liginde oynaşlar da, halk arasında belli bir bilinirlikleri vardı. Ayrıca ilk Demir Adam filmiyle yaratılan ivme de kendinden sonra gelen filmlere belli bir hız vermişti. Galaksinin Koruyucuları ise hem pek bilinmeyen bir çizgi roman, hem de aynı şekilde başrollerde pek de bilinmeyen oyuncular var. Ben başarılı olmasını yani ortaya süper bir iş çıkmasını istiyorum. Ağustos ayında göreceğiz.

Cehennem Melekleri 3
Vizyon Tarihi: 15 Ağustos
Oyuncular: Sylvester Stallone, Arnold Scwarzenegger, Harrison Ford

Kahramanlarımız bu kez okuma gözlüklerini nereye bıraktıklarını hatırlamaya çalışıyorlar…

Ali Arıkan (@aliarikan)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN