Bu yapı sizi büyüleyecek!

Pazartesi, 19 Kasım 2012 09:10

Kuzey soğuk gerçektende. Nisan’da Stockholm’de kar yağabiliyor ya da Haziran sonu kar bu sefer Oslo’ya düşüyor usul usul.

İskandinav ülkelerine gittiğiniz zaman dikkatini en çok çeken durumlardan biri de renkler. Dışardaki soğuğa karşın bir çok mekan ve evde sabahtan itibaren mumlar yanmaya başlıyor. İskandinav stilinin ana hatları nört renklerden ve yalın dokulardan oluşurken aksesuarlarda bir renk patlaması yaşanıyor. Geçtiğimiz günlerde Goteborg’da bitirilen kültür merkezi projesi de kuzey ışıklarını andıran bir renk paleti adeta.

Wingardh Mimarlık tarafından Goteborg kent merkezi Lindholmplatsen’de 5350 metrekare üzerine konuşlanan silindir yapı kendine has bir gölgelendirme sistemine de sahip. Peki ama bu nasıl mı oluyor? Üst katlar güney cephesinde farklı bir genişliğe sahip. Böylece güneş tepedeyken mobil bir kendi ekseni üzerinde dönen güneşlik, güneşin hareketini takip ederek üst katlarda bir gölge oluşturuyor.

Üçgen şeklindeki pencereler ise güneş ışığından maksimum derecede faydalanmak üzere tasarlanmış. Dış yüzeylerinden de kent meydanının farklı açılardaki manzarasını ve günün değişne saatlerinin renklerini izlemek mümkün. Alt katta yer alan Bilim Merkezi Goteborg Üniversitesi öğrencileri için bir buluşma merkezi. İkinci kat sergileme alanlarına ayrılmış durumda. Üst katlar ise kiralık ofislere ait. Yapının içindeki merdiven insan etkileşimini arttırmak üzere başrol oynayan bir unsur. Harekete duyarlı ışık ve havalandırma sistemleri ile de yapının enerji harcaması kontrol altına alınmış durumda.