“Bu ülkede herkes ezan okudu, bir de benden dinleyin ne olur ki?” Nihat Doğan Dipnot Tablet’e konuştu!

Pazartesi, 22 Temmuz 2013 15:10

AdsızDipnot Tablet yazarı Kenan Taş,  özel bir televizyon kanalında iftar programı yapan Nihat Doğan ile röportaj gerçekleştirdi.

-Nihat Bey teklif kimden geldi? Siz mi istediniz program yapmayı?

Yapımcıdan geldi teklif. Benim dini bilgilerimin süreç içerisinde çok iyi çok kuvvetli olduğunu görüp, entelektüel yönümüzün de güçlü olduğunu görüp teklifi önüme koydular; ben de kabul ettim. Hem Ramazan’ı değerlendiriyoruz. Nasıl yaşamamız gerektiğini hocalarımızla konuşup hem de gündem ile alakalı önemli şahsiyetleri konuk edip gündemi değerlendiriyoruz.

-Program nasıl gidiyor? Ramazan sürecinde televizyon programına devam edeceksiniz galiba?

Program çok güzel gidiyor halktan inanılmaz bir olumlu tepki var. Tepkiler çok güzel. Türkiye’de biliyorsunuz hep ters pencereden eleştiri penceresinden bakılıyor. Eleştiri penceresinden bakarsanız bu ülkede herkesi eleştirirsiniz. Ülkede 75 milyon insan var herkesin sevdiği biri yok. Zaten herkesin sevdiği biri olmak hayatın akışına ters. Ama güzel pencereden bakmak lazım çok fazla pesimist bakmamak lazım bu pesimist bakmamak gerekirse son derece güzel tepkiler alıyoruz. Bu tepkiler de bizi inanılmaz motive ediyor.

m-Size bir eleştiri de Ezan konusunda geliyor? Ezanı okurken şarkı söyler gibi okuduğunuzu söylüyorlar siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öyle bir şey söz konusu değil. bu eleştiri tamamen işgüzarlık. Şimdi Türkiye’de ilk defa ezanı ben okumadım. Sanatçı olarak ilk okuyan da ben değilim.  Benden önce birçok sanatçı okudu. Geçmişe doğru baktığınızda benden önce de İbrahim Tatlıses Burhan Çaçan’dan tutun da Özcan Deniz’e kadar Alişan’a kadar çok değerli sesler okudu. Şimdi onlardan dinlediniz bir de bizim ağzımızdan sesimizden yorumumuzdan dinlenilsin, dedik. Gayet de güzel oldu benim yorumumla da dinleyin. Bunu eleştiri konusu yapmak bile komedi.

-Siz Chavez’in cenazesine katıldınız, Survivor’da yarışmacı oldunuz albümleriniz var. Bir çok farklı yerde görüyoruz sizce bunun bir sakıncası var mı kariyerinize?

Bu ülkede her sistem konuşan insanları ehlileştirme çabası içine girmiştir. Türkiye’de sistem böyledir. yurtdışında yaşamadığım için orada nasıl işliyor pek bilmiyorum oradaki sistemi.  Ama senin yanında olursa sanatçının başka işle iştigal olması bir başka yönünü ortaya koyması alkışlanıyor. Ama seninle siyaseten aynı yerde değilse senin gibi düşünmüyorsa bu eleştiri konusu oluyor.

“Sanatçı toplumun her zaman bir adım önünde olmalı”  diyoruz kabul ediyoruz. Şimdi sanatçı toplumun önünde nasıl olacak? Sanatçı dediğin sadece şarkı mı söyleyecek mahalle baskısı ortaya koyarak “Sanatçı sen sadece şarkı mı söyle” denilecek?

Sanatçı doğru bir iş yapıyorsa sanatçı doğru şeyler söylüyorsa sanatçının söylemiş oldukları topluma bir kanaat önderi noktasında ışık olacaksa sorunlar karşısında aydınlatılması noktasında önemli şeyler söyleyecekse tabii ki sanatçı söylemeli tabii ki sanatçılar duyarlı olmalıdır her konuda. Herhangi bir sıkıntı olduğunda sanatçıdan bekleyeceksiniz yardımları sizin aleyhinizde bir şey söylediğiniz zaman da “Ya kardeşim sen de bir karar ver  o mu olacaksın bu mu olacaksın bir karar ver “ deniliyor. Ben sporda çok iyiyim mesela son derece iyi biliyorum fazlasıyla biliyorum.

Mevcut Spor yorumcularından da kat kat çok iyi biliyorum. Bildiğimizi de gösterdik zaten. Hatırlarsanız Galatasaray’ın 10 puanla şampiyon olacağını daha devre arasında söyledik. Şimdi öbür tarafa baktığınızda toplumsal sorunlarla ilgilendiğinizde dünya insanların sorunlarıyla ilgilenen bir insanım hayatı okuyorum araştırıyorum bunda ne var? İnsanın kendini okuması geliştirmesi olgunlaştırması neyi kötü?

“BENİ ELEŞTİRENLER TAHAMMÜL EDEMİYOR”

Burada bir tahammülsüzlük var genelde ülkemizde sanatçının şarkı söylemesine alışmışız biz. Sanatçı sadece şarkı söyleyecek başka bir şey söyleyemeyecek algı kapıları bu kadar. Birtakım eleştirmeye meraklı olan kesimin algısı bu kadar. Sanatçı neden sadece şarkı söylesin kardeşim sanatçı iş adamı olamaz mı? Sanatçı milletvekili olamaz mı? Topçu milletvekili oluyorsa gazeteci milletvekili oluyorsa sanatçı niye olmasın. Yapımcı Osman Yağmurdereli vardı Allah rahmet eylesin o da milletvekili oldu. Rahmetlinin herhangi bir siyasi çözümlemesi var mıdır yok mudur? ben hiç tanık olmadım. Ölenin arkasından da konuşulmaz ama bu insan milletvekili oldu. Bir Allah’ın kulu da demedi ki dizi yapımcısı nasıl milletvekili oluyor? Ancak alkışlamasını biliyorlar. Bu özellikleriniz varsa bunları kullanmanızın neresi kötü Arnold Vali oldu Raggen başkan oldu Amerika’ya. Amerika’yı yönetti. Artistti film oyuncusuydu. Böyle bir soruya ne cevap vereceğini de bilmiyor insan.

Bu tam bir komedi aslında neresine cevap vereceksiniz ki bunun? Ortada bir yanlışlıklar silsilesi var. Yanlışların çok olduğu bir yerde doğru olmak da suç. Ben siyaset de yaptım yarın yine yapabilirim. Yaparım da yapacağım da. Bakarsınız 10 sene sonra çok param olur bir kulüp satın alırım. Kulüp başkanı da olabilirim neden olmasın?

-Hazır siyaset dediniz hemen soralım yerel seçimlerde bir adaylık teklifi gelirse düşünür müsünüz?

Yerel siyaset ile ilgili bir düşüncem yok benim. Olursa genel siyaset ile alakalı bir şey olursa bunu düşünebilirim. Bakarsınız bağımsız milletvekilliğine aday olurum; ama yerel seçimle ilgili bir tasarrufumuz yok.