Bu sergiyi kaçırmayın “Erişiyorsam Varım”

Perşembe, 8 Ekim 2015 12:09

İstanbul İsveç BaşKonsolosluğu, Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK) ve Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) işbirliği ile düzenlenen ‘‘Erişiyorsam Varım İstanbul!’’ sergisi, 10-31 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbullularla buluşacak.

Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) sergi salonlarında açılacak olan ‘‘Erişiyorsam Varım İstanbul!” sergisinde, BM Engelli Hakları Komitesi Üyesi Şafak Pavey’in de aralarında bulunduğu Türkiye ve İsveç’ten farklı yaş ve engel gruplarındaki toplam 22 bireyin portre ve hikayelerine yer verilecek.

Sergiye paralel olarak 12 Ekim 2015 tarihinde İTÜ Taşkışla binasında gerçekleştirilecek konferansta ise İsveç ve Türkiye’den proje katılımcıları, akademisyen, STK ve bu alanda çalışan kurumların sözcüleri yer alacak.

Sıradışı gösteriler ve atölye çalışmalarıyla toplumda herkes için eşit ve onurlu yaşam hakkının öneminin altını çizen sergi, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi uyarınca benimsenen değerlerin topluma yayılmasını sağlayarak “engel” kavramına farklı bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor.