Bu sene vizyonda bizi hangi filmler bekliyor?

Salı, 13 Ocak 2015 13:40

2015’te izlemeyi iple çektiğim on filmle ilgili geçen haftaki yazım çok ilgi çekti. Okurlar koskoca bir yıl için on tanecik filmin yeterli olmadığını söylediler. İnsan doğası da böyle değil midir zaten? Az yetmez, her zaman daha fazlasını bekler. Ama okurlarımıza da hak vermiyor değilim. Bana da geçen haftaki liste az gelmişti. Bahsetmediğim pek çok filmi dışarda bırakmak zorunda kalmıştım. Bu yüzden bu hafta listeyi genişletiyorum. İşte 2015’te izleyeceklerimiz, bölüm 2.

Inherent Vice

Thomas Pynchon’ın romanından sinemaya uyarlanan Paul Thomas Anderson’ın yeni filmi ABD’de vizyona girdi bile ama Türkiye’de sinemalara gelmesi Nisan ayını bulacak. Yeni bir PTA filmini sinema dışında bir yerde izlemeyeceğim için sizler gibi ben de ilkbaharı beklemek zorundayım. 1960′ların sonlarında Los Angeles’ta geçen hikayede özel dedektif Doc Sportello’nun (Joaquin Phoenix) aldığı son iş her zamankinden daha zor. Zira uzun zamandır görmediği eski sevgilisinin yeni erkek arkadaşı yakın zamanda kayıplara karışmış ve kendisinden bu davayı çözmesi istenmiştir. Sportello davanın içine girdikçe işler daha da karmaşık bir hal alır ve bir noktadan sonra gizemin çözülmesi, asıl hedefi olmaktan çıkar…

White God

Bugün vizyona giren bu Macar filmi geçen sene Cannes’da da çok ses getirmişti. Anne ve babası ayrı yaşayan Lili’nin en yakın dostu köpeği Hagen’dir. Annesini bir yurtdışı seyahatine çıkınca, 13 yaşındaki Lili, Hagen ile babasının evine yerleşir. Fakat Macaristan’da yeni çıkan bir yasa, melez köpek sahiplerine ekstradan yükler getirmiştir.  Sokaklar bir anda saf ırk olmayan köpeklerin işgaline uğrar. Lili’nin sevgili köpeği Hagen de babası yüzünden benzer bir kaderi paylaşır. Yaşananlara çok üzülen Lili, Hagen’i bulmak için sokakları karış karış dolaşır. Öte yandan sokaklarda hayatta kalma mücadelesi veren ev köpeği Hagen’in başına pek çok olay gelir. Köpek yakalayıcıları, dilenciler, köpek dövüşçüleri peşini bırakmaz. Hagen insanların köpeklerin dostu olmadığını anlayarak, diğer köpekleri de beraberinde örgütler ve insanlara karşı acı bir intikam savaşı açar. Lili, insanoğluyla köpekler arasındaki yaşanan bu savaşı amansız savaşı durdurabilmeyi başarabilecek midir? Maymunlar Cehennemi’nin köpekli versiyonundan çok daha öte bir güzellik içerdiği söyleniyor.

Knight of Cups

The Thin Red Line, Badlands, The New World, The Tree of Life ve To the Wonder gibi unutulmaz filmlere imzasını atan ve tüm zamanların en önemli Amerikan yönetmenlerinden Terrence Malick’in yeni filmi, Hollywood özelinde yine bir arayış hikâyesini anlatıyor. Filmin kastında ise Natalie Portman, Christian Bale, Cate Blanchett ve Antonio Banderas var.

The Hateful Eight

Quentin Tarantino’nun yeni filminin senaryosunu sadece Türkiye’de ilk okuyan değil tüm dünyada ilk okuyanlardan biriydim. O zamandan beri senaryo “ayağa düştü”. QT, en önce filmi çekmeyeceğini açıkladı; sonra senaryoda bazı değişiklikler yaptı ve mükemmel bir kastla geçenlerde çekimlere başladı. Hikaye bir Western ama Agatha Christie vari bir oda gerilimini, küçük bir tiyatro oyununu andırıyor. Bir grup kelle avcısı, şiddetli bir kar fırtınasında bir bara sığınmak zorunda kalırlar; birinin yanında çok tehlikeli ve pek çok eyalet tarafından aranan bir suçlu vardır. Kahramanlarımızı hile, ihanet ve cinayetle örülü bir gece beklemektedir.

inherent viceWhiplash

Ben bunu izledim ama bir daha büyük ekranda izlemeye can atıyorum. Gelecek vaat eden, genç bir davul öğrencisi olan Andrew, yaptığı şeyde en iyisi olmayı ister ve zorlu bir konservatuar sınavına hazırlanır. Bu dönemde ünlü müzisyenlerden birinden ders almaya karar verir. Fakat başarısı kadar acımasızlığı ile de ün yapmış bir caz duayeni olan Terence Fletcher, Andrew’u kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan rahat bırakmayacaktır. Şimdi önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır. Senaristliğini ve yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği filmin başrollerini Miles Teller ve J.K. Simmons paylaşıyor. Simmons inanılmaz bir oyunculuk çıkarıyor.

Mr. Holmes

1947’de geçen film, uzun zaman önce emekli olmuş ve Sussex’te bir kasabada yardımcısı ve yardımcısının oğlu ile yaşayan, 100 yaşına yaklaşmış Sherlock Holmes’u merkezine alıyor. Holmes huzur içerisindeyken birden kendisini 50 yıldır çözülmemiş bir davanın içinde buluverir. Fakat hafızası eskisi kadar kuvvetli değildir; bu olayla ilgili hatırladığı da tek bir kare vardır: kızgın bir koca ve güzel ama dengesiz bir eş… Filmin yönetmenliğini ve senaryonun Mitch Cullin’in romanından uyarlamasını Bill Condon üstlenirken, başrolde Sir Ian McKellen yer alıyor.

Black Mass

Güney Boston bölgesinin en azılı suçlularından olan Whitey Bulger, aynı zamanda eyalet senatörünün de erkek kardeşidir. Kendisini temiz çıkartmak için, bir mafya ailesine karşı FBI muhbiri olmayı kabul eder. Yönetmenliğini Scott Cooper’ın üstlendiği filmin uyarlama senaryosunda da yine Cooper’ın imzası var. Filmde Whitey Bulger rolünü Johnny Depp oynuyor; abisi Bill Bulger olaraksa Benedict Cumberbatch karşımıza çıkacak. Yıldızlar kadrosunda ayrıca Joel Edgerton, Sienna Miller, Juno Temple, Dakota Johnson, Peter Sarsgaard ve Kevin Bacon gibi hepsi ayrı birer başrol olan isimler yer alıyor.

Hazırlayan: ALİ ARIKAN

Devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

Tags