Bu odadan kaçmak için bir saatin var!

Perşembe, 12 Mart 2015 11:11

“Hiç bilmediğim bir apartman dairesinde bir saat kilitli mi kalacağım? Fenalık gelir bana!”

Geçtiğimiz günlerde kuzenim arayıp “akşam seni bir oyuna götüreceğim, bizi bir odaya kilitleyecekler, bir saat içinde tüm şifreleri çözüp dışarı çıkmaya çalışacağız” dediğinde verdiğim cevap bu olmuştu. Meğer son zamanların trendi kaçış oyunlarıymış da haberim yokmuş. Bilgisayar oyunlarına meraklı olanlar “kaçış oyunları” deyince eminim ne olduğunu hemen anlamıştır. Ama eğer benim gibi pek alakanız yoksa size de ilk başta pek bir şey ifade etmeyecektir; çünkü bu oyun, bilgisayar oyununun gerçek hayata uyarlanması.

Oyun, bir apartman dairesinin bir odasında veya tüm evin içinde geçiyor. En az iki, en fazla beş kişilik gruplarla girebiliyorsunuz. Amaç ise üstünüze kilitlenen odadaki şifreleri çözerek, bir saat içinde anahtarı bulup evden çıkmak. Her odanın ayrı bir hikayesi, farklı bir dizaynı var. Dolayısıyla her oyunda başka bir hikayenin kahramanı oluyorsunuz. Örneğin; biz sevgilisi tarafından terk edilen bir generalin askerleriydik ve görevimiz de neden terk edildiğini bulup, odadan çıkmaktı. Kapı kilitlenip içeride kaldığınız an başlıyorsunuz tüm odayı didik didik aramaya… Bu arada kameralarla izleniyor ve tıkandığınız anda ipucu da alabiliyorsunuz. Sağdan soldan bulduğunuz şifrelerle açtığınız kilitlerin içinden başka şifreler çıkıyor. Biz son şifreyi çözemediğimiz için odadan çıkamadık.

Oyun bittikten sonra soluğu oyunu oynadığımız mekanın sahibi, GoodLock Games’in kurucusu Tuğba Taşkıran’ın yanında aldım. Türkiye’de ilk oyunun bir yıl önce açıldığını söylediğinde, daha önce duymamış olduğum için biraz şaşırdım. İstanbul’da 30’dan fazla oda olduğunu söyledi Taşkıran, Denizli’den Isparta’ya kadar her yere hızla yayılmaya başlamış.

İyi de bu oyunu Türkiye’ye kim getirdi? İstrapped’in kurucusu Ömer Taş cevabını aldım Taşkıran’dan. Hemen Taş’a ulaştım. Kendisinin de ilk kez Budapeşte’de bu oyunu deneyimlediğini söyleyen Taş’a oyunla ilgili aklımdaki tüm soruları sordum…

Hazırlayan: SELİN BABACAN

Kaçış oyunu dünyada ilk nasıl ortaya çıktı?

Kaçış oyunlarının bilgisayar ortamından gerçek dünyaya uyarlanması 2000′li yıllarda birbirinden bağımsız ve habersiz olarak dünyanın farklı yerlerinde eş zamanlı olarak gerçekleşse de, yerleşik ve sürekli bir aktivite olarak ilk Macaristan’da ortaya çıktı. Daha sonra da dünyanın farklı yerlerine yayıldı.

İstanbul’da böyle bir yer açma fikri nasıl çıktı? Nasıl bir yol izlediniz?

Hem fikir hem de yaşadığımız tecrübe çok hoşumuza gidince Türkiye’de uygulanabilirliğini değerlendirdik. Bizler gibi sanal ortamda benzer oyunları severek oynayan ve gizemli senaryoları beğeniyle takip eden önemli bir kitle olduğunu düşünerek orijinal bir “evden kaçış” deneyimi yaratmak için çalışmalara başladık. Öncelikle benzer bir işin Türkiye’de yapılıp yapılmadığını araştırdık. Yapılmadığını gördüğümüzde bu bizi daha da heyecanlandırdı.

Aktivitenin turistlerin de ilgisini çekeceğini öngörerek hem Türkçe ya da İngilizce gibi bir dili bilme gereksinimi olmayan hem de mikro anlamda bulmacalarıyla yurtdışındaki örneklerinden farklı olacak bir senaryo hazırladık. Böylece Asmalı Mescit’teki bir apartman dairesinde Türkiye’nin ilk evden kaçış oyunu Nisan 2014′te hayat geçti.

Uluslararası jargondaki “room escape” ifadesinden anlaşılacağı gibi dünyadaki örnekleri büyük oranda tek bir odadan kaçış seklinde olmakla beraber, biz deneyimi bütün bir evin içinde yaşatmak istedik. Sonrasında gözlemlediğimiz kadarıyla Türkiye’de açılan oyunlar için de genel olarak kabul edilen format bu şekilde oldu.

GoodLockGames3588__4_525-277Oyuna ilgi nasıl? Her gün ortalama kaç saatiniz dolu oluyor?

Oyuna hem katılımcı hem de yatırımcı tarafında ilgi çok büyük oldu.

Farklı kesimlerden gruplarla oyunlarımızda hafta sonlarında yüzde 90′ın üzerinde, hafta ortalamasında ise yüzde 80 civarında bir doluluk söz konusu. Soğuk hava koşulları bu durumu kısmen olumsuz etkilese de, açıldıktan üç ay sonra bu doluluk seviyesine ulaştık ve sonrasında yoğunluk hiç azalmadı. Bu ilgi üzerine farklı bir senaryo ile Taksim’deki ikinci evimizi açtık.

Şu an İstanbul’da 30′dan fazla oda varmış. Bu sayının daha da artacağını düşünüyor musunuz?

Yatırımcı tarafındaki ilgi sonucunda da belirttiğiniz gibi çok sayıda ev açıldı. Birçok girişimcinin sayı bu kadar artmadan önce kendi projelerine başladığına ve o evlerin de açılmasıyla sayısının çok daha fazla artacağını düşünüyorum. Şu anda faaliyette olan oyunların birçoğu ile görüştüğünüzde İstanbul’da oyunu ikinci ya da üçüncü açan yer olmayı hedeflediklerini göreceksiniz. Halen bizden franchise alarak Eskişehir’de ilk evden kaçış oyununu açmak isteyen ancak halihazırda Eskişehir’de zaten en az beş tane kaçış oyunu olduğundan habersiz olan girişimcilerle karşılaşabiliyoruz. Belki bu konuşma sırasında bir tane daha açılmıştır. :)

Oyundan her çıkan kişi “bir oyun da biz açalım” diyor. Sizce herkesin yapabileceği bir şey mi bu? Hangi kriterler önemli?

Dediğiniz gibi her oyuncu potansiyel bir girişimci teşkil ediyor. Güzel işler çıktığı sürece tüm oyunları destekliyoruz. Bununla beraber bu işi hakkını vererek yapabilmek için orijinallik en büyük kriter. Oyunlardan web sitesine kadar “esinlenmenin” ötesine geçen alıntılarla benzer işlerin yapılması, oyuncuların bu deneyimi farklı yerlerde deneme hevesini öldürecektir. Dolayısıyla hayal gücü ve kaliteli uygulama bu işin olmazsa olmazları. Kaliteli uygulamadan kastımız ise yaşatmak istenilen deneyimin oyunculara geçirilebilmesi. Bir başka ifadeyle bir kaçış deneyimi sunmak isteniyorsa, kapıdan giren oyuncuların kendilerini gerçekten o konseptin içinde hissetmeleri gerekiyor.

Yazının devamı  ve Dipnot Tablet’in 207. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play