“Bu kış memlekete demokrasi gelecek” diyeler… Cüneyt Özdemir yazdı

Cumartesi, 21 Eylül 2013 16:01

900_aleviBu hafta bir Cemevine gittim. Daha önce de gitmişliğim vardı ama oturup Alevi vatandaşlarımızla böylesine uzun sohbet etmişliğim yoktu.

Kırgınlar.
Ve kızgınlar.

Kırgınlıkları sadece bu hükümete dair değil. Bir devlet politikası , bir halk söylencesi olarak haklarında yıllardır edilen onca haksız laftan, hakaretten, söylentiden dolayı tarihten gelen bir kırgınlığı taşıyorlar omuzlarında.

Kızgınlıkları özellikle son dönemlerde Başbakan’ın ağzından düşürmediği sünni söylem üzerine.

Belki bu yüzden anayasa değişikliğinden hiçbir şey beklemiyorlar.

Yasalar değişse de söylem değişmediği sürece bunun hayatlarına yansımayacığına inanıyorlar.

Aleviler için 1993 yılındaki Sivas yangının büyük bir acı olduğunu biliyordum. Bu acıdan sonra pek çok kişinin kendi kimliği ile barıştığını ve Alevi olduğunu saklamaktan vazgeçtiğini yeni öğrendim. Aleviler arasında büyük bir kırılma olmuş bu korkunç olay.
Belki de her zaman devletin DNA’sında sünni laiklik olarak tarif edebileceğimiz bir gen vardı ancak son dönem laiklik arkaya itilip sünnilik öne çıkartılınca Alevilerdeki rahatsızlığın boyutu da artmış.

Elbette Aleviler deyip tek bir torbaya atmak, onların hepsi siyaseten aynıymış gibi benzeştirmek de büyük haksızlık. Nitekim bölünmüşler. Hatta bırakın bölünmeyi kendi aralarında ciddi suçlamalar havada uçuşuyor. İsim vermeyeyim ama AK Parti ile birlikte hareket eden Alevilere kızgınlıklarını saklamıyorlar.

Alevilerden sonra Kürtlerle oradan da azınlık vatandaşlarımızla buluştum.

Hepsine ayrı ayrı ‘Anayasa değişikiliğinden, demokrasi paketinden ne bekliyorsunuz?’ sorusunu sordum.
Hepsi kendi dertlerini tek tek saydı.
Hepsi de aslında aynı şeyi söylediler.

Önümüzdeki günlerde demokrasi paketi açılacak ve ne olursa olsun daha iyi bir Türkiye için yenilenen bir anayasa ya da yasal değişiklikler çıkacak.
Çıkmasına çıkacak ama bunlar hayata nasıl geçecek?
Herkesin merak ettiği bu.

Biz korkularımızla yaşayan bir toplumuz. İster Alevi, ister Kürt, ister Rum hatta isterse Türk olun fark etmiyor. Herkes kendi varlığının, özgürlüklerinin diğerleri tarafından elinden alınacağı korkusunu yaşıyor. Bu korkuyu yatıştırmak kolay iş değil.

Yasaların ötesinde kucaklayıcı ve sürekliliğin olduğu bir söylem ve eylem ile desteklenmesi şart gözüküyor.

Aleviler bana bunu söylediler, Kürtler kulağıma bunu fısıldadılar, Rumlar bundan bahsettiler…

Kaç madde değişir bilmiyorum ama ben isterseniz şairden bir alıntı ile asıl değişiklik yapılması gereken cümleyi yazayım. ‘Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine’ diye bir maddeyi yazıp uygularsanız yetecek.

Memlekete bu kış demokrasi gelecek!

Cüneyt Özdemir

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ