Bu heykel Boston’da sadece kız öğrencilerin gittiği bir üniversiteyi karıştırdı

Perşembe, 6 Şubat 2014 13:02

Heykel traş Tony Matelli tarafından tasarlanan “Sleepwalker” (uyurgezer) adlı heykel sadece kız öğrencilerin gittiği Wellesley Üniveristesinin karıştırdı. Üniversitenin Davis Müzesi tarafından bir kaç gün önce üniveristenin kampüs girişine yerleştirilen heykele tepkiler bir anda büyüdü. Change.org sitesinde başlatılan bir kampanya ile heykelin tüyler ürpertici olduğu, sadece kız öğrencilerin gittiği bir üniversitede kadınları tehdit eden bir görüntü oluşturduğu için kaldırılmasını istediler.

Sadece kız öğrencilerin gittiği Wellesey Üniversitesi öğrencileri sosyal medya üzerinden de heykeli tartışmaya başladı. Kimi öğrenciler Twitter mesajlarında “Kampüste pek çıplak erkek görmüyoruz. Gördüklerimiz de tüylerimizi ürpertiyor” dediler.

Heykel Boston heykel (2) Boston heykel

 

Müze ise başlatılan kapmanyaya cevaben sanatçının “Sleepwalker” çalışmasının müzedeki Tony Matelli sergisinin bir parçası olduğunu, eseri müzenin duvarlarının dışına taşımak istediklerini ve tam da böyle bir tartışma yaratacak cinsten bir eser olduğunu söyledi. Davis Müzesi öğrencilere gelip sergiyi görmelerini tavsiye etti.

 

Sleep walker