Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Neler Oldu?

Salı, 5 Mayıs 2015 12:07

Ülke gündemini alt eden tek gündem olan teknoloji ve internet dünyasına hoşgeldiniz. Bakalım radarımıza bu hafta neler takılmış. Bu arada haberdar olmadığımız yeni girişimler var ise bana Twitter’dan mesaj atın.

Freelyshout

Bu hafta bazı haber sitelerine konu olan bu girişimi bir de buradan tanıtmak istedim. İki Gebzeli çocukluk arkadaşı tarafından kurulan Freelyshout.com’u adı üstünde özgürce haykır veya bağır diye çevirebiliriz. Türkiye’nin yerli sosyal ağı olarak kurulan Freelyshout üç seneden beri aktif ve 320 bin üyeye sahip. Site hem Türkçe hem de İngilizce olarak kullanılabiliyor. Bu iki gencin derdi ise destek alamamak. Çünkü sitenin kurucuları üniversite mezunu değil ve destek için başvurdukları her yerden üniversite mezunu olma şartı aranıyor. Yüzde yüz yerli bir sosyal ağ olan Freelyshout biraz desteği hak ediyor bence.

Tiko – Yekpare 3D Yazıcı

Bu haftaki favori Kickstarter projem ise Tiko isimli mini 3D yazıcı. Beklenenin çok üstünde ilgi gören ve istediği rakamın 20 katını toplayan Tiko, portatif yapısı ve kolay kullanılabilirliği ile çok sayıda kişinin dikkatini çekti. Tiko’nun özelliği diğer 3D yazıcılarına göre daha hafif ve tek parça olması. Asıl önemli yanı ise 179 dolar olan fiyatı. Günümüzde 3D yazıcıların bir motor parası olduğu düşünülürse bu fiyat oldukça uygun sayılır. Siz de isterseniz halen devam eden fonlamaya katılabilir Tiko’ya ilk sahip olanlardan biri olabilirsiniz.

NailO

Giyilebilir teknolojiler her gün farklı kullanım alanları ile hayatımıza giriyor. Bunlardan birisi de MIT Media Lab tarafından geliştirilen NailO. NailO’yu parmak mouse diye de çevirebiliriz sanırım. Başparmağınıza takılan, ufak bir tırnak gibi gözüken bu küçük alet cihazlarınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Aslında oldukça dikkat çekici ve sorun çözücü bir alet. Eğer isterseniz bu cihazın üstüne kendi zevkinize göre farklı kaplamalar takabiliyorsunuz. Biraz beyin fırtınası ile kablosuz olarak çalışan bu aletin kullanılabileceği oldukça fazla alan bulunabilir. Videoda ise çok az bir kısmına yer verilmiş.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 215.sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play