Bu hafta teknoloji dünyasında neler oldu?

Salı, 1 Eylül 2015 14:17

Her yerde gördüğünüz teknoloji haberlerinden farklı olarak bu hafta da ilgimizi çeken konuları ve teknolojileri listeledik.

Cam Kullanan 3 Boyutlu Yazıcı

3 Boyutlu yazıcılar günümüzün en popular aletlerinden biri olmaya devam ediyor. Şu an fiyatları biraz pahalı olsa da yeni gelişen ürünler ve teknolojiler ile daha ulaşılabilir olacağı kesin. Bugün tanıtacağım 3 boyutlu yazıcı biraz farklı bir alet çünkü ham madde olarak camı kullanıyor! Yine MIT’deki bir ekip tarafından geliştirilen bu yazıcı 1040 derecede çalışıyor ve dijital olarak kontrol edilebiliyor. İsterseniz cam üzerindeki form, şeffaflık, renk ve yansıma gibi değerleri farklılaştırabiliyorsunuz. Yakın zamanda camdan süs eşyalarını da evde yapmaya başlarsak kimse şaşırmasın.

Exploride

Exploride normal araçlarınızı akıllıya çeviren yeni bir alet. Indiegogo sitesinde para toplamaya başlayan ve şimdiden istediğini alan şirket, arabaları daha akıllı hale getirecek adı üstünde akıllı bir çözüm bulmuş. Cihazın bazı özellikleri akıllı telefonunuz ile çalışıyor navigasyon gibi bazı özellikleri ise telefonunuz olmadan da çalışıyor. Örneğin; Exploride’nin içinde Google Maps destekli dahili bir GPS var. Bu cihazın en büyük özelliği ise bana sorarsanız tasarımı. Video’yu izleyenler bana hak verecektir.

Akıllı Kapı Zili: Ring

Aslında bana bu lazım diyeceğiniz bir ürün daha sizlerle! Akıllı bir kapı zili olan Ring kapınızda olan biten her şeyi telefonunuza getiriyor. Kendi uygulaması ile telefona bağlanan Ring, kapı çaldığı anda size bildiriyor isterseniz kapıdaki ile konuşmanızı sağlıyor. HD kameraya sahip Ring her türlü ortamda kayıt yapabiliyor. Güzelliği ise her türlü kapıya kolayca monte edilebilmesi. Hatta mevcut zilinizin üstüne bile yerleştirebilirsiniz. Ring’in bir diğer özelliği ise üzerinde bulunan sensörleri ile kapı zili çalmagvdan kapıya kimlerin yaklaştığını hissedip anında kaydetmesi. Evden devamlı uzak olanlara duyurulur.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Dipnot Tablet’in 232. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play