BU DÜZEN SENİ (afedersiniz ama ) O…PU YAPAR KIZIM! Cüneyt Özdemir yazdı

Cumartesi, 5 Ekim 2013 10:26

miley-cyrus-wrecking-ball-klibi-izleBiz her zamanki gibi kendi içimize kapanmış memlekete demokrasi getirmeye çalışırken dünyanın başka dertleri var. Alın size bunlardan bir tanesi…

Bilmem aranızda benim gibi Miley Cyrus adına pek de aşina olmayan kaç kişi var? En son dünya fetiş kongresini karıştıran Wrecking Ball adındaki klibi ile gözden kaçması imkansız bir hal alan bu gencecik sanatçı ününe ün kattıkça tartışılmaya devam ediliyor. Tartışmanın boyutu son video klibindeki çılgınlıkla bambaşka bir boyuta taşındı. Namlı fetişistler aralarında ‘yahu biz bugüne kadar balyozu yalamayı neden aklımıza getiremedik ya da inşaat duvarını yıkan bir topun üzerine çırılçıplak oturup bir o yana bir bu yana sallanmanın hazzını niye yakalayamadık’ konularını tartışmaya doyamıyor. İsterseniz o aşamaya geçmeden önce siz dipnot tablet okurlarına dev bir hizmet olarak tam bu noktada malum klibi izlemeniz için 3 dakika 42 saniyenizi ayırmanızı rica edeceğim.

Evet sevgili fetiş severler, işte izlediğiniz bu klibi sizden önce izleyen ergenliğimizin platonik keltoş aşkı Sinead O’Connor çok içerlenmiş. Kızı yaşındaki yeni dünya starına Miley Cyrus’a kamuoyu önünde açık bir mektup döşenmiş. Mektubun tam halini bizim internet sitelerindeki resim galerilerinden gına gelip okuyamayacağınızı düşünerek, konuya Fransız kalmamanız için ilerleyen sayfalarımızda okuyabileceksiniz. Yine de bir kısmını Can Yücel çevirisi ile Türkçeleştiriyorum. (Aranızda ‘Can Yücel çevirisi de ne ola ki!’ diyenler çıkabilir. Şöyle bir şey ‘To be or not to be ‘nin Türkçe’ye ‘Bir ihtimal daha var o da ölmek mi dersin’ gibi herkesin anlayacağı bir artistlikte çevrilebilmesidir. Bilmem anlatabildim mi?)

Mektuptan anladığımız kadarıyla O’Connor’ın aslında böyle bir mektup yazmaya niyeti yokmuş. Ununu eleyip eleğini duvara asan bir eski star olarak halihazırda 4 çocuk annesi köşesine çekilmiş bir kadın. Ancak ne zaman ki Cyrus kızımız Rolling Stones dergisine son kilibindeki fetiş olayların O’Connor’ın dillerden düşüremediğimiz Nothing Compares To You adlı hepimizi Sinead O’connor’a aşık eden şarkıdan esinlendiğini söylemiş, O’Connor’da annelik duyguları kabarıp böyle bir mektubu yazmaya karar vermiş.

O’Connor klipteki balyozu yalamasını kast ederek ‘böyle bir şeyi çırılçıplak yapmaya seni birilerinin cool gözükmek olarak inandırması muhtemeldir. Ama o kişilere dikkat et, müzik endüstrisinin (afedersiniz) p…kleridir’ diyerek hiiiç dolandırmadan mektubuna başlıyor. ‘Sen iyi bir şey yaptığını zannederken kendini müzik dünyasının (afedersiniz) o…pusu gibi bulabilirsin!’ diyerek de devam ediyor.

Dedim ya yok böyle bir mektup!

Sonrasında O’Connor biraz daha yumuşuyor ve Cyrus’un yeteneklerinin seksi gözükmekten çok daha önemli olduğunu hatırlatıyor. Sonrada ‘Sen bu adamlar için bok (valla aynen çeviri bu) değilsin’ diye devam ediyor. Zaten ‘shit’ ve ‘fuck’ kelimelerinin yayıncı kuruluşlar tarafından sansürlendiği mektup öylesine içten, öylesine samimi ve öylesine gerçek yazılmış ki O’Connor gibi başarılı bir kadının zirvedeyken neden şov biznısın kenarına çekildiğinin de yıllar sonra açıklanan bir manifesto ile daha net anlıyorsunuz.

Müzik endüstrisinin tarihine miras olarak kalacak bu mektupun en güzel kesmi sanırım Müzik endüstrisinin tüm dinamiklerini çözmüş olması. Cyrus’a ‘sen yaptığın (Çırılçıplak balyoz yalayarak kendini seksi hissetmeyi kast ediyor) şeyin doğru olduğuna inanıp sonrasında her türlü o…puluğa ve uyuşturucuya bulaşıp soluğu bir rehabilitasyon merkezinde alırken, bunu sana yapanlar teknelerini Antigua’ya çakmiş güneşleniyor olacak’ diyor.

Sinead O’Connor sadece müzik dünyasını değil bütün Show dünyasının da ne kadar aç gözlü ve seks bağımlısı olduğunu anlattığı mektubunda sözlerini sık sık ‘Sen ve müziğin değerli bu p…nklerin o…pusu olma’ diye bağlıyor.

Cyrus Rolling Stone ropörtajında imajının O’Connor’dan alındığını söylemiş işte genç kızımıza asıl tokat tam da bu sözlerin üzerine geliyor. O’Connor ‘Bir de zamanında müzik yapımcıları bugün sana yaptıkları gibi beni de çeşitli kılıklara sokmaya çalıştılar, benim saçlarımı kestirip o yakın planda keltoş kafa şarkı söylememin nedeni bütün bu düzene tepkiydi’ diyor. Bu arada O’Connor’ın 47 yaşına bastığını da bu vesile ile öğreniyoruz. Sniead’ın mektubunu okudukça ergenlik yıllarımızda bu samimiyete nasıl da aşık olduğumuz ve bizim de zaman içinde milim milim elimizden kayıp giden masumiyetimiz gelip sağ omuz başımızda dikiliyor.

Bu hafta kapağımıza bu olayı taşımamızın nedeni aslında bütün ülkelerin Show dünyasında üç aşağı beş yukarı kuralların ve ‘düzenin’ aynı şekilde dönüyor olmasından kaynaklanıyor.

yazının tamamı için dipnot tabletin 133. sayısını indiriniz

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ