Bu çocuk kimin?

Pazartesi, 21 Ekim 2013 11:44
Maria

Yunan polisi Farsala yakınlarındaki bir Roman yerleşim yerinde uyuşturucu ve silah araması sırasında Maria adında küçük sarışın bir kız çocuğu buldu. Polis çocuğun annesi ve babası olduğunu iddia eden kişilere benzerlik göstermemesi üzerine ailenin belgelerini araştırdı. Anne olduğunu iddia eden kadının son 10 ay içinde 6 çocuk doğurduğunu iddia ettiği anlaşılınca polis 4 yaşındaki Maria ile aileye DNA testi yapıldı. DNA testinde çocuğun aileye ait olmadığı anlaşıldı. Anne ve babası olduğu iddia eden kişiler çocuk kaçırmaktan gözaltına alınırken Maria bir çocuk bakım derneğine teslim edildi.

Maria’nın hikayesi kaybolan çocukların ailelerine umut oldu. 2007 yılında, Portekiz’da kaybolan ve o günden beri tüm dünyada aranan 3 yasındaki Madeleine McCann’ın ailesi yıllardır küçük kızlarını aramaktan vaz geçmediler. McCann ailesi Yunanistan’da bulunan Maria gibi Madeleine’in de bir gün bulunacağını umut ediyor.

Maria’nın gerçek ailesine henüz ulaşamayan Yunan polisi uluslararası bir kampanya ile aileyi bulmaya çalışıyor.

Uluslararası çalışma örgütünün istatistiğine göre dünya’da heryıl 1.2 milyon çocuk, çocuk ticaretinde kullanılıyor. Çocuklara zorla dilencilik yaptırılıyor, köle çalıştırılıyor ya da fuhuşa itiliyorlar.